Projekt nr 1 – ITARA

ITARA – pomoc dzieciom chorym psychicznie – ODPOWIEDZIALNA P. Veneranda i o. Maciej Jaworski

Itara – LAMPA to forma pomocy dzieciom i ludziom psychicznie chorym, wspomaganym przez Przyjaciół misji, którą koordynuje P. Veneranda z Burundi.

Drodzy Przyjaciele, Dobrodzieje.

Życzę Wam błogosławionej uroczystości Wniebowzięcia. Do listu dołączam obrazek Jezusa z dziećmi. Dla mnie jesteście obrazem Jezusa w mojej rodzinie, pomiędzy moimi chorymi, pomiędzy osobami opuszczonymi przez ten świat, który tak szybko przemija. WIELKIE DZIĘKI ZA TO CO CZYNICIE DLA MNIE.

Drodzy Dobrodzieje, dzięki Wam, moje życie ma na nowo smak. Chorzy, którzy wcześniej często mieli ataki, teraz ich nie mają. Chorzy, którzy  biegali po wioskach jak wariaci, teraz są spokojni i stabilini. Dzieci, które nie były wstanie chodzić do szkoły teraz się uczą. Teraz czworo chodzi do szkoły podstawowej a trzy do średniej. Widzę na własne oczy jak miłość jest silniejsza od śmierci, za co dziękuję Bogu. Drodzy Dobrodzieje, wasze dobre serca uczą mnie jak czynić dobro w najmniejszych sprawach – Jak mówi św. Teresa od Dzieciątka Jezus.

Drodzy Dobrodzieje, lubię powtarzać ludziom, którym pomagam, że mimo, że są biedni, są zdolni pomóc innym osobom w problemach. Przypomina mi się scena z Biblii gdzie ludzie przybyli do Jezusa by mu powiedzieć, że Łazarz jest poważnie chory. Drodzy Dobrodzieje, ja również, pragnę być oczyma (głosem) ludzi cierpiących. I bardzo Wam dziękuję, że mnie wysłuchaliście i nam pomagacie by wyjść z ich nędzy, której świat nie chce zauważyć.

Dobrze mi z adoptowanymi dziećmi. Uczą się dobrze, choć Ange Faustine i Viviane, których mamy sa psychicznie chore, jakoś noszą w sobie tę ranę, bo nie znają bliskości swoich mam. Ale mam nadzieję, że z modlitwą jakoś podołamy.

Drodzy Dobrodzieje, moi chorzy psychicznie, którzy biorą lekarstwa, które kupuję dzięki waszej pomocy, lubią zjeść więcej niż zdrowi. To efekt lekarstw i ich choroby. Problem polega na tym, że pochodzą z bardzo ubogich rodzin, które nie rozumieją tego i trudno im zapracować na tyle jedzenia. Innym problemem jest ubranie i mycie. Często brak im ubrań i mydła na regularne mycie i śpią bez koca. Tak więc, jak widzicie, życie ich nie jest takie proste dla nich. Ale oni naprawdę są wdzięczni Bogu za Was, ludzi dobrego serca, którzy znajdują dla nich lekarstwa i mydło od czasu do czasu.

Drodzy Przyjaciele, kończę, życząc Wam Pokoju i Radości w Panu.

Wasze dziecko, Veneranda.

Sierpień 2017

Pomoc przez pośrednictwo Biura Misyjnego z dopiskiem: ITARA