Abana Baseka – Uśmiechnięte dzieci …

ABANA BASEKA – UŚMIECHNIĘTE DZIECI
Ks. Andrzej Krefft, Pani Regina Rilke i liczni współpracownicy z Niemiec są twórcami fundacji Abana Baseka, która niesie szeroką pomoc socjalną i charytatywną dla naszej parafii w Gahunga. Poniżej umieszczamy linki do stron w języku niemieckim oraz tekstów źródłowych i fotografii które za zgodą ks. Andrzeja zamieszczamy na naszej karmelitańskiej stornie:
https://www.abana-baseka.de/index.html/lebensfreude-pur-beim-afrika-festival/e258c1de-3142-487e-9916-c010ded1ecda?mode=detail
Projekty pomocowe Abana Baseka od 2012 do 2017 r
28 grudnia 2012 r. Pierwsza duża darowizna została przekazana klasztorowi karmelitów w Gahunga w Rwandzie. Należy z niej zbudować nową szkołę. W marcu 2013 r. Rozpoczęto budowę szkoły przy pomocy pracowników ze wsi.

W marcu 2014 roku odpowiedzialny biskup zainaugurował nową szkołę. W sierpniu 2014 r. ks. Krefft odbył pierwszą podróż do Rwandy. Podsumowanie jego podróży było następujące: wszędzie jest nieopisane ubóstwo. W nowej szkole brakuje budynku sanitarnego. Wiele dzieci nie może uczęszczać do szkoły, ponieważ rodzice nie są w stanie opłacić czesnego. Tak rozwinął się pomysł: dla tych dzieci trzeba znaleźć chrzestnych – rodziców adopcyjnych.
W 2015 ks. Andrzej Krefft wyrusza w drugą podróż do Rwandy. Pierwszych chrześniaków i ich rodziców można już zapoznać ze sobą. Było wiele „uśmiechniętych dzieci”, które wręczały chrzestnym prezenty. Narodził się projekt Abana Baseka (uśmiechnięte dzieci) – Laughing Children.

Wmurowano kamień węgielny pod budynek sanitarny. Wiele wołań o pomoc dotarło do ks. Kreffta w jego podróży: nawet młodzi ludzie potrzebują pomocy. Wielu niewykwalifikowanych studentów chciałoby odbyć staż, ale nie może zapłacić za staż. Oni także mogą uzyskać pomoc od rodziców chrzestnych. Trzeba będzie zbudować szkolną kuchnię, aby zapewnić uczniom posiłki w szkole. Wymaga również jadalni. Utworzenie warsztatu stolarskiego byłoby pomocne przy samodzielnej budowie mebli szkolnych. Kredyt dla start-up może być zachętą dla dorosłych. Pomocna byłaby instalacja szkolnego ogrodu do szkolnej kuchni. Z innego klasztoru nadeszło wezwanie pomocy. Samotne matki nie mogą wyżywić siebie i swojego dziecka, ponieważ nie mogą iść do pracy. Ponownie zaoferował sponsoring. Ks. Krefft wrócił do Rhön z wieloma nowymi pomysłami.

Na początku roku odbyła się trzecia wycieczka do Rwandy, tym razem z grupą wycieczkową. W tym roku budynek sanitarny został ukończony. Do szkolnej kuchni znalazł sponsora z Rhön i jadalnia była gotowa. Na zakup działki ogrodniczej Ojcowie mogą otrzymać znaczną dotację. Liczba adoptowanych sponsorów zarówno dla dzieci, dorosłych niewykwalifikowanych, jak i samotnych matek wzrosła. 164 dzieci i 35 dorosłych ma sponsora. 7 samotnych matek jest niezmiernie wdzięcznych za pomoc z Niemiec.

Kolejna wycieczka odbyła się z grupą wycieczkową we wrześniu 2017 r. W końcu zainteresowani podróżni doszli do wniosku, że w Gahunga, Kigali, Remera i Kibeho wykonano wielką pracę dzięki doskonałej współpracy z kapłanami w czterech klasztorach. Ojcowie byli wdzięczni za niekonwencjonalne wsparcie i pomoc dla wielu biednych ludzi. Często potrzebna jest spontaniczna pomoc. I było to możliwe tylko dzięki Abanie Basece.
Opuszczony budynek starej szkoły mógłby zostać przebudowany. Bardzo poważnie niepełnosprawna Dorisi mogłaby pomóc, przejmując sponsoring. Osoby niepełnosprawne mają niewielkie szanse na przeżycie w Rwandzie. Jedynej szkole dla niewidomych w Rwandzie zaoferowano również pomoc w zakresie samopomocy. Niesamowitym sukcesem było wezwanie do darowizn na Dzień Dziecka w Rwandzie. W tym dniu próbnym w szkole mogło uczestniczyć łącznie 3600 dzieci.

Nowe projekty
Wiele życzeń i pomysłów nie zostało jeszcze zrealizowanych. Następujące nowe projekty szukają darowizn lub sponsorów.
W Gahunga ma zostać zbudowana ośmioklasowa szkoła średnia . Do tego potrzeba 100 000 €.
Mosty w wiosce Gahunga są w opustoszałym stanie i dlatego nie są przejezdne dla autobusów i pojazdów budowlanych.
Warsztaty stolarskie wciąż czeka na jego realizacji oraz matematyki i śniadanie pilnie potrzebuje więcej wsparcia, bo głód jest bardzo duża.
W międzyczasie można było znaleźć korzystną stronę dla długo oczekiwanego boiska sportowego .
Na wsiach wiele dzieci cierpi z powodu niedożywienia i złej higieny, co powoduje wiele chorób. Środek zaradczy może przynieść rodzinne ubezpieczenie zdrowotne . To nowy projekt Abany Baseki, przejmujący sponsoring ubezpieczenia zdrowotnego. Możliwe jest za 3,50 € na osobę rocznie. Ubezpieczenie obejmuje jednak tylko jedną rodzinę. Dla dziesięcioosobowej rodziny oznacza to 35 €. Poszukujemy sponsorów dla rodzin.
Innym projektem jest dostarczenie rodzinie działki do sadzenia sadu . Sadzonki drzew owocowych mogą następnie stworzyć małą plantację, aby zapewnić sobie utrzymanie i sprzedać jej część w celu ich utrzymania. Możliwe owoce to awokado, cytryny, pomarańcze i owoce męczennicy. Rośliny te pochodzą wyłącznie z rodzimych kultur. Ponownie poszukuje się sponsorów. Drzewo kosztuje 12 €.
Kolejny nowy pomysł jest bardzo popularny w czterech miejscach, tak zwany bank kóz . Jest to rozumiane jako bezgotówkowy handel kozami. Poszczególne rodziny powinny być wyposażone w 3–7 kóz o wartości 35 EUR każda. Zapewniają ludziom cenne mleko i naturalne nawozy dla roślin. Jeśli rodzina ma miejsce na kilka kóz, daje im to możliwość nauki racjonalnego, ekonomicznego myślenia i planowania. Będzie wtedy mogła czerpać zyski z odzieży, lekarstw i innych niezbędnych artykułów ze sprzedaży produktów. Zasada jest taka: jeśli rodzina posiada dziesięć kóz, co najmniej pięć musi wrócić do banku kóz. W ten sposób można opiekować się większą liczbą osób. Szukamy ojców chrzestnych kóz.
Pilnie pożądane Biblie dla dzieci w wieku szkolnym. Biblia kosztuje około 7,00 €.
Jeśli chcesz wesprzeć Abana Baseka: Sparkasse Bad Neustadt / S., Konto darowizny DE15 79353090 0011 0130 26, hasło: Darowizna Rwandy. Dziękuję
Tutaj znajdziesz ulotkę dotyczącą „5 lat zaangażowania w Rwandzie”:
https://www.abana-baseka.de/medien/a6d96906-698a-44f4-99c9-6319f18c4702/flyer-5-jahre-engagement.pdf

Wnętrze nowej ośmioklasowej szkoły
Wiele rodzin uznało znaczenie edukacji i chce wysłać swoje dzieci do szkoły. Pojemność istniejących klas została wyczerpana. Oprócz nowego budynku szkoły, który został zainaugurowany w 2014 r., a sale lekcyjne odnowione w 2016 r., nadal są cztery sale w bardzo złym stanie. Zbudowane są z błota i niszczone w porze deszczowej. Ze względu na duży popyt i zapotrzebowanie, potrzebna była nowa szkoła. Planowano budowę dwukondygnacyjnego nowego budynku z ośmioma salami lekcyjnymi.
Jak dotąd 110 000 euro zostało przekazanych na nowy budynek. Latem 2018 roku odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego. W ciągu zaledwie ośmiu miesięcy budowa powinna zostać ukończona. Budowa boiska sportowego jest przez Ojca Andrzeja Kreffta, regularnie kontrolowana, aby zapobiec zniknięciu darowizn w ciemnych kanałach lub złej jakości materiałach.
Potrzebnych jest więcej darowizn na wnętrze szkoły.
Boisko sportowe
Ponieważ piłka nożna jest również bardzo popularna w Rwandzie i sporcie numer jeden, dzieci Gahunga powinny w końcu uzyskać boisko sportowe. „Nie chcemy jednak wykorzystywać do tego cennych gruntów rolnych, ale wolimy korzystać z ugorów!”. Udało się wyszukać odpowiedni teren. Mała delegacja odwiedziła porośnięte skałami wulkaniczne miejsce w pobliżu szkoły Gitinga, która jest również częścią Gahunga i centralną częścią wszystkich dzieci w Gahunga. Podczas wizyty na miejscu niezliczone dzieci gromadziły się w oczekiwaniu, które również miały przy sobie swoje „piłki” – liście bananowca lub plastikowe części owinięte sznurkami. 13 700 euro to koszt wystarczająco dużego boiska do piłki nożnej, koszykówki i siatkówki, na którym wówczas setki dzieci mogą odpocząć.
Przedszkole w Gahunga
W Gahunga nie ma przedszkola. W związku z tym należy teraz zająć się tym nowym projektem. Dzięki hojnej darowiznie w wysokości 9000 EUR można było tanio kupić dwie odpowiednie działki w pobliżu parafii. Jednak budowę przedszkola należy rozpocząć dopiero po zapewnieniu finansowania.
Remont budynku „Dom”
Obok kaplicy „Miłosierdzia Jezusa” w Gahunga, całkowicie zniszczonej przez burzę, znajduje się budynek o nazwie „Le Dom”. Przetłumaczone oznacza „hostel” lub „dom”. Został zbudowany w 1936 roku, ale nadal jest solidny i składa się z trzech pokoi i dwóch toalet. Z tego budynku korzystają bardzo różne grupy w każdym wieku, w tym narzeczeni i małżonkowie edukowani w zakresie odpowiedzialnego rodzicielstwa i przygotowania do porodu. Ale „Schronisko” stało się zbyt małe. Dlatego należy go odnowić i powiększyć. Po stronie północnej znajduje się hala o powierzchni 100 m² i małe biuro. Koszty wynoszą 16 000 €.
Nowy projekt w Kibeho: „Sadzimy drzewa awokado”
W ciągu roku 2019 ma zostać posadzonych 400 drzew awokado.
Jaka jest tego motywacja?

 1. Drzewa służą jako znaki nadziei. Studenci podejmują inicjatywę i opiekują się dziećmi i młodzieżą. Więc sadzenie drzewa ma również na celu nagradzanie dziecka uczęszczającego do szkoły i motywację innych młodych ludzi do nauki w szkole.
 2. Drzewo awokado oznacza pomoc dla biednych rodzin. Symbol wiary, znak dzielenia się, dobroć i uważność dla innych, znak miłości Boga. Jednocześnie ludzie uczą się czegoś, co jest obecnie ważnym tematem w sezonie adwentowym: umiejętności czekania, cierpliwości i wytrwałości. W końcu takie małe drzewo musi być najpierw podlewane i pielęgnowane przez dwa lata, aby przyniosło owoce.
 3. Ludzie, którzy przekazują takie drzewo, mogą udzielić bardzo konkretnej pomocy. To wspaniałe, że są ludzie, którym nie zależy na ubóstwie innych. W końcu drzewo jest zawsze symbolem naszej Matki, matki wszystkich ludzi na świecie.
  Dzięki tej akcji inicjatorzy chcą zarazić wiele osób. Mają nadzieję, że osiągną swoje cele we współpracy z lokalnymi szkołami.
  Drzewo awokado kosztuje 10 €.
  Ubezpieczenie zdrowotne dla rodzin
  Na wsiach wiele dzieci cierpi z powodu niedożywienia i złej higieny, co powoduje wiele chorób. Środek zaradczy może przynieść rodzinne ubezpieczenie zdrowotne . To nowy projekt Abany Baseki, przejmujący sponsoring ubezpieczenia zdrowotnego. Możliwe jest za 3,50 € na osobę rocznie. Ubezpieczenie obejmuje jednak tylko jedną rodzinę. Dla dziesięcioosobowej rodziny oznacza to 35 €. Poszukujemy sponsorów dla rodzin.
  świnia
  Za pomocą mięsa świń można było zaopatrywać szkołę i przyszłą kuchnię przedszkolną, a jednocześnie wytwarzać cenny nawóz z odpadów pochodzących z hodowli świń. Na podstawie tego przykładu naród afrykański mógł ponownie dowiedzieć się, że znaczące rolnictwo i hodowla zwierząt gospodarskich mogą zapewnić utrzymanie rodzinie. „Te przykłady oparte na zasadzie pomocy dla samopomocy są bardzo cenne!” Podkreślił wielebny ks. Andrzej Krefft. Oprócz prosiąt, czterech zbiorników na wodę, niezbędnego ogrodzenia, małej wartowni i zagrody – „bez której nasz projekt dostaje nie udałby się!” – potrzebny jest sprzęt do rozrzucania obornika. Wielebny ks. Krefft ma nadzieję, że wielu darczyńców znów będzie mogło znaleźć pieniądze na zakup prosiąt.
  Wsparcie dla szkoły dla niewidomych w Kibeho
  Nowa drukarka została zakupiona dla szkoły dla niewidomych, aby wydrukować materiały szkolne w brajlu na specjalnym papierze. Abana Baseka wniosła do finansowania 5000 euro. Drukarka kosztuje 7500 €.
  Na szkolenie personelu, literaturę techniczną i tłumaczenie niektórych książek w alfabecie Braille’a potrzebnych jest kolejne 2000 €.
  Dziewczęta franciszkanki w niewidomej szkole w Kibeho zajmują się edukacją niewidomych dzieci i opieką nad ich rodzinami. Jak powiedziała 82-letnia siostra Raphaela, podczas wizyty w grupie koncertowej w styczniu / lutym 2016 r. Niewidome dziecko jest uważane za hańbę dla rodziny. Dzieci są ukryte, nie otrzymują edukacji ani wsparcia. W grudniu 2016 r. Siostra Raphaela zginęła w tragicznym wypadku samochodowym. Jej grób znajduje się w Kibeho. Ich godne podziwu zaangażowanie zostanie bardzo docenione przez tych, którzy ich spotkali.
  Szkoła została założona pod koniec XIX wieku jako pierwsza instytucja edukacyjna dla osób niewidomych w Rwandzie. Dzisiaj absolwenci należą do najlepszych w kraju, często jedyni w wiosce, którzy mówią po angielsku, czytają i piszą oraz obsługują komputer. Nauczyciele tłumaczą podręczniki w brajlu, materiały dydaktyczne drukowane są na specjalnej drukarce na specjalnym papierze.
  Projekty aktualne:
  https://www.abana-baseka.de/index.html

kontakt
Jeśli jesteś zainteresowany pomocą rodzinie, sponsorowaniem lub wspieraniem któregokolwiek z innych projektów w Rwandzie, skontaktuj się z Kontkat z Rev. Dr. Andreas Krefft lub biuro parafialne w Bad Neustadt, aby wyjaśnić i wszystko inne, a także otrzymać indywidualne informacje.
Urząd parafialny gmina parafialna Bad Neustadt
Pastor-Alois-Friedrich-Platz 2
97616 Bad Neustadt
Tel: 09771-689000
mariae-himmelfahrt.nes@bistum-wuerzburg.de
Pastor Dr. Andreas Krefft

Pastor-Alois-Friedrich-Platz 3
97616 Bad Neustadt
Tel: 09771-689000
andreas.krefft@bistum-wuerzburg.de

Jeśli chcesz przekazać darowiznę na jeden z projektów, użyj następującego konta w Sparkasse Bad Neustadt:
Odbiorca: Dekanat Bad Neustadt
IBAN: DE15 7935 3090 0011 0130 26
BIC: BYLADEM1NES
Cel: „Pomoc dla Rwandy”
Cel sponsorowania przez szkołę: „sponsorowanie przez szkołę”
Darowizny na niektóre projekty proszę podać konkretne.
Jeśli potrzebujesz potwierdzenia darowizny, skontaktuj się z biurem parafialnym Bad Neustadt.
Możesz być pewien, że 100 procent twoich funduszy zostanie przeznaczone na odpowiednie projekty. Środki, które deponują w ramach „sponsorowania przez szkołę” lub „pomocy dla Rwandy” na konto dziekanatu Bad Neustadt, są przekazywane do klasztoru karmelitów św. Józefa do ojca Roberta Schmidbauera w Ratyzbonie.
Ojciec Schmidbauer przekazuje środki bezpośrednio do DELEGAT-PROVINCIAL Rwanda i Burundi. Stamtąd fundusze trafiają do „Les Pères Carmes de la Paroisse” w Gahunga do ojca Jean Marie Vianney Uwamungu. Na miejscu o. Bartek Kurzyniec, misjonarz Karmelita Bosy z Polski, jest osobą odpowiedzialną i kontaktową.
DZIĘKUJEMY ZA WSPARCIE!