Jubileusz pracy w Biurze Misyjnym Pani Marioli Michaldo

20 lat minęło jak jeden dzień…

Światowy Dzień Misyjny przypadł w tym roku w niedzielę dnia 21.10.2018. Cały Kościół modli się tego dnia za misje i misjonarzy oraz wspiera ich swoimi ofiarami. Natomiast Karmelici Bosi – misjonarze z Polski i Afrykańczycy modlili się tego dnia w sposób szczególny za Panią Mariolę Michaldo – wytrwałą i wierną „współpracowniczkę bożą” (por. 1 Kor 3,9) na „misyjnym zapleczu”. Tego dnia minęło bowiem 20 lat pracy Pani Marioli w Biurze Misyjnym Karmelitów Bosych w Krakowie. Rozpoczynała ją w roku 1998, najpierw pod okiem zasłużonej dla misji P. Zofii Proszak a od roku 2000 posługuje już sama.

Z tej okazji w niedzielę misyjną (21.10), została odprawiona w kościele Ojców Karmelitów Bosych w Krakowie, o godz. 11.00 uroczysta Msza św. dziękczynna za 20 lat pracy Pani Marioli, z prośbą o Boże błogosławieństwo i opiekę Matki Bożej dla niej, jej męża Piotra i całej rodziny. Przewodniczył jej o. Łukasz Kasperek (Wikariusz Prowincjalny), okolicznościową biblijną i bogatą w treści homilię wygłosił o. Anastazy Gęgotek (wieloletni Sekretarz Prowincjalny misji)

a w koncelebrze uczestniczyli o. Sylwan Zieliński (który jako Prowincjalny Sekretarz misji zaangażował P. Mariolę do pracy w Biurze misyjnym w roku 1998), o. Bazyli Mosionek (poprzedni Sekretarz misji ), o. Jan Ewangelista (obecny Sekretarz misji), o. Bartłomiej Kucharski (przyjaciel misji i poeta) oraz o. Amadeusz Nzeyimana (który przybył z Burundi do Polski by w naszym kraju pomagać misjom). Modlili się także z nami dwaj braci klerycy z Afryki Br. Jan Chrzciciel od św. Teresy od Dzieciątka Jezus Mutabaruka i Br. Omer od Matki Bożej Nishimirimana.
O. Anastazy w homilii podkreślił znaczenie pracy naszej „misjonarki na zapleczu”:

„Dzisiaj w dniu modlitw za misje wyrażamy wdzięczność Panu Bogu za naszych Misjonarzy i za całe zaplecze materialno-duchowe naszych misji, nie możemy zapomnieć o newralgicznym elemencie jaki w tym organizmie spełnia Biuro Misyjne, które jest – można powiedzieć, szukając porównania – takim głównym węzłem komunikacyjnym, przez które przebiegają wszystkie drogi łączące misje i misjonarzy z Prowincją i wszystkimi sympatykami i dobrodziejami misji i odwrotnie. Mówiąc o Biurze mam na myśli oczywiście nie pomieszczenie w którym się znajduje, ani nie pewnego rodzaju instytucję, ale mam na myśli osoby, które tam pracują, a w naszym wypadku jedną osobę, Panią Mariolę Michaldo która od dwudziestu już lat pełni tę posługę, a czyni to kompetentnie, z wielkim oddaniem, zaangażowaniem, poświęceniem, po prostu z sercem. To tutaj, można powiedzieć, koncentruje się całe życie misji: to stąd wychodzą informacje o aktualnych wydarzeniach związanych z naszymi misjami, przez redagowanie Biuletynu „Amahoro”, to przez Biuro przepływa korespondencja z dobrodziejami i sympatykami Misji, a jest ich tysiące, to Biuro realizuje wszelkie potrzeby poszczególnych domów misyjnych i misjonarzy związanych z ich życiem, pracą, zdrowiem, podróżami. Ile w tym czasie dla przykładu zostało wysłanych różnego rodzaju przesyłek, w czym ofiarnie pomaga współmałżonek Pan Piotr. Dzisiaj nasza Prowincja, a szczególnie nasi misjonarze wyrażają Jej szczególne podziękowanie ofiarując w Jej intencji i Jej rodziny tę Mszę Świętą, prosząc o zdrowie , wszelkie potrzebne łaski i błogosławieństwo Boże w życiu osobistym, rodzinnym i – na dalszą posługę misjom”.
Po Mszy św. zaproszeni goście, rodzina Pani Marioli oraz koncelebransi udali się na uroczysty obiad.
Duchowo jednoczyli się z nami w modlitwie o. Sylwester Potoczny (wieloletni misjonarz pracujący obecnie w Przemyślu), o. Paweł Urbańczyk (pracujący obecnie w Czernej), br. Ryszard Żak (pracujący w Kluszkowcach) oraz wszyscy misjonarze i bracia Afrykańczycy w Rwanda i Burundi, czemu dał wyraz O. Zachariasz Wikariusz Regionalny nadsyłając z Afryki na tę okoliczność  podziękowanie i błogosławieństwo:
„Gitega 20 października 2018
Droga Pani Mariolu
W imieniu wszystkich braci Regionalnego Wikariatu Karmelitów Bosych w Burundi i Rwandzie, tak misjonarzy z Polski jak i Braci Afrykańczyków, pragnę zapewnić Panią o naszej jedności i modlitewnej bliskości, pełnej naszej szczerej wdzięczności.
W istocie bowiem jesteśmy obdarowani Pani poświeceniem i delikatnością w pełnieniu licznych zadań jakie wynikają z podjęcia służby w Biurze Misyjnym, począwszy od troski o zdrowie misjonarzy, poprzez realizowanie zamówień na każdy ich telefon aż do pakowania i wysyłania paczek na misje…Wszystko to wypełniała Pani z wielką skutecznością, przykładną dyskrecją i troskliwą skrupulatnością przepełnioną radosną dyspozycyjnością.
Nie będziemy w stanie odwdzięczyć się Pani tak jak trzeba za te dwadzieścia lat hojnej służby. Jednoczymy się dziś z Panią oraz całą jej rodziną w dziękczynieniu Bogu. Dziękujemy także Pani mężowi Piotrowi i dzieciom Tomaszowi i Pawłowi którzy uczestniczyli w tym trudzie. Niech dobry Bóg błogosławi Pani oraz całej Pani rodzinie, obdarzy zdrowiem, silną wiarą, wytrwałą miłością i niezłomną nadzieją na życie wieczne. Błogosławimy Wam w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.
o. Antoine Marie Zacharie IGIRUKWAYO OCD, Wikariusz Regionalny”