Jubileuszu 50-lecia misji w Burundi

Jubileuszu 50-lecia misji
Jubileuszu 50-lecia misji

Przystanek w drodze – otwarcie obchodów jubileuszu 50-lecia misji karmelitańskich w Burundi-Rwanda

Rok Jubileuszowy Misji Karmelitańskich w Burundi-Rwanda rozpoczynamy obchodami na poziomie lokalnym. Nasza wspólnota w Gitega wraz z młodzieżą (grupa liderów formujących się w Centrum Duchowości) przygotowała z tej okazji Młodzieżowy Festiwal Talentów, który przeżywaliśmy 9 stycznia jako dziękczynienie za powołania i karmelitańskie dzieła realizowane na przestrzeni 50 lat.

Festiwal uroczyście otworzył Jego ekscelencja Simoni Namwana – arcybiskup Gitega, który w swoim przemówieniu nawiązał do duchowego dziedzictwa Karmelu i kultu Matki Bożej Szkaplerznej. Wskazał te dwa elementy, jako szczególny wkład karmelitów bosych w rozwój Kościoła w Burundi.

Jubileuszu 50-lecia misji
Jubileuszu 50-lecia misji

Ojciec Zachariasz Igirikukwayo OCD – wikariusz regionalny karmelitów bosych w Burundi i Rwandzie w kilku słowach przybliżył historię początków misji, postaci pierwszych misjonarzy przywołując najważniejsze wydarzenia w przygotowaniu i realizacji projektu misyjnego Polskiej Prowincji. Nawiązał także do początków palcówki w Gitega i wskazał na jej aktualną misję: dom formacyjny (Postulat) oraz apostolat życia duchowego. W kilku słowach nawiązał do przesłania festiwalu, który jest otwarciem kolejnego cyklu formacyjnego dla młodzieży. W tym roku będzie on poświęcony kreatywności i talentom – chodzi o wydobywanie skarbów z własnego wnętrza, które jest przestrzenią dialogu z Bogiem.

Jubileuszu 50-lecia misji
Jubileuszu 50-lecia misji

Ojciec Maciej Jaworski OCD podzielił się z obecnymi ciekawą refleksją nawiązując do postaci o. Leonarda Kowalówki OCD – fundatora misji, który swoje pragnienie zrealizował będąc już 60-letnim zakonnikiem. Przypomniał także niektóre perypetie misjonarzy, podkreślając fakt, że warto być wiernym swojej pierwszej miłości.

Następnie oddano głos młodym artystom, którzy w przeróżnych formach ekspresji odwoływali się do tematu festiwalu Pobiegnę drogą twoich przykazań, gdy rozszerzysz moje serce (Ps 119,32). Taniec, poezja, śpiew, teatr, rękodzieło, malarstwo i szkice. Młodzi Burundyjczycy otworzyli przed nami swoje serca, dając piękne świadectwo wrażliwości na to, co duchowe.

Dzień festiwalu przeżywaliśmy, jako przystanek w drodze. Spojrzeliśmy w naszą przeszłość, aby kontynuować wędrówkę, inspirując się spotkaniami z młodymi artystami.

Paweł Porwit OCD, przełożony wspólnoty w Gitega