Kiermasz Misyjny w Czernej 2023

Zakończył się tegoroczny Kiermasz Misyjny w Czernej z okazji Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej. W tym roku kiermasz trwał od 15 do 23 lipca 2023 r. Istotą i celem tego przedsięwzięcia było wsparcie parafii Ojców Karmelitów Bosych w Musongati w Burundi. Organizatorem tegorocznego kiermaszu misyjnego było Biuro Misyjne (o. Paweł Bęben, P. Mariola Michaldo), członkowie wspólnot świeckiego Karmelu oraz tworząca się diakonia misyjna Świeckiego Zakonu, których koordynatorką była Renata Luszowiecka ze wspólnoty tarnowskiej a także oddana całym sercem od wielu lat misjom karmelitańskim, Wanda Bigaj ze wspólnoty czerneńskiej.

Pragnę podziękować Panu Bogu i Maryi za owocny i szczęśliwie przeżyty kiermasz misyjny, gdyż widoczne było działanie łaski Bożej oraz wsparcie Matki Bożej Czerneńskiej, tak przed, jak i podczas całego przedsięwzięcia.

Po uroczystej Mszy św. z okazji 25. Ogólnopolskiego Spotkania Rodziny Szkaplerznej Generał Zakonu Karmelitów Bosych, o. Miguel Marquez Calle OCD spotkał się z animatorami misyjnymi Świeckiego Karmelu. Jest to ukoronowanie wieloletniej pracy na rzecz misji Karmelu wielu osób, a szczególnie pionierki w organizowaniu kiermaszy misyjnych (od ponad 25 lat) Wandy Bigaj OCDS.

Ojciec Generał podszedł bezpośrednio na kiermasz by pobłogosławić wszystkich: posługujących, ofiarodawców, darczyńców oraz nabywających dary kiermaszowe. Błogosławieństwo stało się ukoronowaniem pracy wielu osób tworzących kiermasz misyjny w

jego wielorakich odsłonach oraz umocnieniem dla wyrastającego właśnie w Karmelu misyjnego wolontariatu świeckich. Jest to widoczny znak czasu dla nas.

Dziękuję o. Pawłowi Bębnowi OCD za modlitwę i pomoc oraz p. Marioli Michaldo z Biura Misyjnego, która pomagała na wszelkie możliwe sposoby, otwartym sercem wspierała nas i wszystkich działających dla misji.

Dziękuję również tym, którzy modlili się w intencji kiermaszu i osób posługujących na nim, niejednokrotnie dołączając swoje cierpienia, chorobę czy inne trudności. Bez ich modlitwy działanie nie byłoby możliwe.

Dziękuję wszystkim wspólnotom Świeckiego Karmelu, których siostry i bracia podjęli trud zbierania przedmiotów na kiermasz we wspólnotach, parafiach, domach, rodzinach czy w swoim otoczeniu oraz dostarczenia ich na kiermasz.

Dziękuję osobom, które zaangażowały swój czas i talenty w tworzenie rękodzieła. Wiele pięknych przedmiotów znalazło swoich nabywców oraz pobudziło serca do ofiarności.

Dziękuję każdej i każdemu z Was, którzy mogąc uczynić niewiele, z racji wieku czy stanu zdrowia, zadbali, by zamówić i dostarczyć na kiermasz ciasteczka, posłać pocztą paczki, paczuszki, czy pękate listy. Było to wzruszające świadectwo Waszej jedności i otwartego, gorącego serca dla tych, których ubóstwo jest czasem trudne do wyobrażenia.

Dziękuję całej krakowskiej Wspólnocie zaangażowanej przed kiermaszem w pakowanie, porządkowanie, a po kiermaszu w przewożeniu przedmiotów do magazynu.

Wreszcie serdecznie dziękuję wszystkim, którzy pracowali w słońcu i upale w Czernej na stoiskach i w magazynku kiermaszowym, czasami do późnych godzin nocnych. Bez Was nie dałoby się wesprzeć tylu potrzebujących w karmelitańskiej parafii w Musongati.

Dziękuję też wszystkim, którzy wsparli ofiarą pieniężną dzieło kiermaszu misyjnego. Dzięki Waszemu wsparciu wielu tamtejszych parafian będzie chwalić Boga za pomoc.

Specjalne podziękowanie chcę przekazać Wandzie Bigaj OCDS ze wspólnoty w Czernej, która jako pionierka, przed 27 laty zaczynała dzieło kiermaszowe i zaszczepiła je w naszej Prowincji, wśród dzieci i młodzieży, wspólnot Świeckiego Karmelu i w wielu środowiskach. Podczas tegorocznego kiermaszu przekazała pałeczkę kolejnym osobom. Jestem Wandzie wdzięczna za zapalenie mnie do działania dla misji Karmelu, wprowadzanie i pomoc, zwłaszcza tę w ostatnim czasie.

Jeśli kogoś pominęłam w podziękowaniu, przepraszam i tym bardziej dziękuję wszystkim za wszystko, składając serdeczne „Bóg zapłać”!

Podczas homilii nasz Ojciec Generał powiedział między innymi: „Niech Maryja uczyni nas sługami”. Każdy z Was, kto otworzył się na głos Maryi, by wspomóc w jakikolwiek sposób ubogą parafię w Musongati, dał świadectwo, że przyjmuje słowa Maryi i żyje nimi. Różnorodna posługa dla i na kiermaszu, kiedy mamy świadomość służby najuboższym i czynimy to całkowicie bezinteresownie, to dla nas ogromna radość oraz znak odpowiedzi na działanie łaski Bożej w sercach tak wielu, wielu osób.

Koordynatorka zelatorów misyjnych
Renata Luszowiecka OCDS