Nowe Muzeum misyjne w Czernej

W roku 2021 będziemy obchodzić jubileusz 50-lecia misji karmelitańskich w Afryce. Na tę okazję – miedzy innymi – przygotowujemy otwarcie nowego Muzeum misyjnego w Czernej. Będzie ono umieszczone w budynku recepcyjnym Domu Pielgrzyma w Czernej. Dotychczas mieściło się ono w zachodnim skrzydle klasztoru. Muzeum dokumentować będzie 50-letnią posługę karmelitów bosych w Burundi i Rwandzie, a także zawierać będzie wiele ciekawych eksponatów dotyczących życia codziennego, edukacji, sztuki czy świata przyrody, pochodzących z Afryki. Nowa aranżacja Muzeum misyjnego podjęta została przez Państwo Jarosława i Barbarę Kłaput z Warszawy, którzy projektowali między innymi Muzeum karmelitańskie w Czernej, Muzeum Domu Rodzinnego Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach, ekspozycję główną Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, byli współautorami Muzeum Powstania Warszawskiego, autorami jubileuszowej wystawy Muzeum Warszawy, ekspozycji stałej Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie oraz autorami pierwszej wystawy Muzeum Historii Polski w Warszawie „Odważmy się być wolnymi” prezentowanej w salach Muzeum Narodowego w Warszawie.

Nowa aranżacja Muzeum misyjnego w Czernej dokonuje się przy współpracy z Biurem Misyjnym w Krakowie oraz misjonarzami karmelitańskimi. Jego realizacja sfinansowana zostanie ze środków Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Otwarcie jest przewidziane na początek 2018 roku.

Pierwszym ze współbraci Afrykańczyków którzy odwiedzili nowo powstające Muzeum był o. Jan Vianney Uwamungu – przeor i proboszcz parafii w Gahunga w Rwandzie (listopad 2017r). A my już teraz serdecznie zapraszamy do jego odwiedzenia, gdy tylko zostanie ukończone w pełni.