Św. Teresa wśród żołnierzy i policjantów – o. Galican i o. Zachariasz

Można rozumieć lub nie, ale tajemnicze odwiedziny samej świętej Teresy odsłaniają nam tajemnice jakie dokonują się na naszych oczach. Przedwczoraj św. Teresa ewangelizowała żołnierzy. Od godz. 15.00 do 21. 00 przeżyliśmy chwile łaski. Wczoraj przyszła do policjantów z API (Jednostki Ochrony Instytucji) i zgromadziła wielki tłum ludzi. Była z nami aż do 22.00. Kto mógł sobie marzyć kiedykolwiek by prosić o wejście do API?

 

Teresa jest w trakcie ewangelizowania w krótkim czasie tych których my nie mogliśmy zewangelizować przez 50 lat. Dotyka wszystkich kręgów społeczeństwa niosąc swoje przesłanie świętości. Życie duchowe i jeszcze raz życie duchowe – oto pragnienie i głód naszego ludu! I oto my oraz walczące u naszego boku Siostry Beneterziya – idziemy za tym pragnieniem! Na tę chwilę – to prawdziwy cud który dokonuje się na naszych oczach!


Kiedy widzę świętą Teresę pośród żołnierzy mojego kraju w Bujumbura, myślę o wielu wątkach duchowości, które mógłbym streścić pod takim tytułem: „Teresa – dzielna wojowniczka Boga na swojej małej drodze”. Teresa została przygotowana do walki i przejęła ducha wojskowego od swoich dziadków kapitana Pierre-François Martin i Izydora Guerin, byłego żołnierza i żandarma. Musiała mieć od ośmiu do dziewięciu lat, kiedy otrzymała łaskę dzięki lekturze o patriotycznych czynach francuskich bohaterów, zwłaszcza św. Joanny d’Arc. Teresa jako dzielna wojowniczka Boga, czuła się także przeznaczona do wielkich rzeczy, pragnęła zdobyć wielką chwałę, miała wielkie pragnienia – walczyła o stanie się wielką świętą. Ten styl walki duchowej zaszczepiła w niej już w dzieciństwie jej starsza siostra Paulina. Uczyła ją „jak sławnych wojowników – sztuki walki i posługiwania się bronią”. To ona przygotowywała ją do I Komunii świętej ucząc ją walki ze swoimi wadami i nabywania cnót, wierności w małych rzeczach i modlitwy. Ostatecznie kiedy wstąpi do Karmelu umie już walczyć tylko o Miłość Jezusa i pociąganie do Niego jak największej ilości dusz, zwłaszcza biednych grzeszników. To, co powiedziała w dzieciństwie streści całe jej życie: „wybierz wszystko, nie bądź świętą połowicznie”.