Życzenia Boże Narodzenie 2018

„Porodziła swego pierworodnego Syna, owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie” (Łk 2,7).

Drodzy Przyjaciele misji karmelitańskich!

W ten dzień Bożego Narodzenia, w łączności z naszymi misjonarzami w Rwandzie i Burundi śpieszę do każdego z Was z modlitwą i opłatkiem, z wdzięcznością i radością.

Pragnę na samym początku podziękować wszystkim księżom Proboszczom którzy zaprosili do swoich parafii naszych misjonarzy i wolontariuszy na niedziele misyjne i kiermasze misyjne. Wszystkie otrzymywane od Was ofiary zostaną przekazane na Adopcję kleryka karmelitańskiego oraz pomoc ubogim w Burundi i Rwandzie przez ręce o. Łukasza Kasperka w styczniu 2019r. W imieniu o. Prowincjała,  przeprowadzi on wówczas wizytację Wikariatu Regionalnego w Burundi i Rwanda.

Pragnę podziękować z całego serca, każdemu z Was, Drodzy Przyjaciele, za Waszą hojność i życzliwość dla naszych braci kleryków których tak szczodrze wspieracie w ich trudzie wykształcenia i kroczenia po drogach zakonnego życia. Już ponad 200 rodzin adoptowało naszych karmelitańskich kleryków na filozofii i teologii. Są i tacy którzy pomagają nawet postulantom z Gitega i nowicjuszom z Butare, choć wielu z nich nie dochodzi do pierwszych ślubów. To wielka pomoc, zarówno modlitewna jak i finansowa, bez której nie moglibyśmy przyjąć tych których Jezus powołuje do swojej służby. W miesiącu październiku-listopadzie rozesłaliśmy otrzymane z Afryki listy od braci kleryków do wszystkich rodzin adopcyjnych. Mamy nadzieję, że dotarły na czas. Każdy kto pragnie napisać list do kleryka którego adoptował, może to uczynić nie tylko w języku francuskim czy angielskim lecz także po polsku. Nadesłany na adres Biura Misyjnego w Krakowie, zostanie przesłany do Burundi na ręce o. Macieja Jaworskiego który wraz z o. Dieudonne przetłumaczy go i dostarczy do adresata.

Od 17 września przebywają już na polskiej ziemi dwaj bracia klerycy z Afryki: br. Jan Chrzciciel Mutabaruka i Omer Nishimirimana. Będą przez rok w Lublinie na kursie języka polskiego a następnie w Krakowie. Ci którzy pomagają im na tej drodze będą się mogli z nimi spotkać a nawet porozmawiać po polsku w przyszłym roku.

Przez miesiąc przebywał w Polsce o. Amadeusz z zamiarem podjęcia studiów z teleologii duchowości i pomocy w animacji misyjnej. Jednakże pod koniec listopada powrócił do Burundi aby wspomagać personalnie Wikariat Regionalny w Afryce.

W przyszłym roku na swój odpoczynek przybędą latem: o. Bartłomiej Kurzyniec, o. Maciej Jaworski i o. Paweł Porwit. Liczymy na Waszą pomoc dla nich podczas niedziel misyjnych.

Wyjątkowym wydarzeniem w przyszłym roku będzie Jubileusz 50 lecia profesji zakonnej o. Bartłomieja Kurzyńca – misjonarza oraz o. Oktawiana Stokłosy. Odbędzie się on w Czernej, w sobotę 28 września 2019 r. o godz. 11.00. Zapraszamy wszystkich którzy znają i kochają obu naszych współbraci do wspólnego dziękczynienia Bogu za dar życia zakonnego.

Wielkie „Bóg zapłać” za zamawiane Msze św. okolicznościowe i gregoriańskie, odprawiane przez naszych misjonarzy w Afryce. Każdy z nich sprawuje Eucharystię z wielką wdzięcznością i zanoszoną do Boga prośbą nie tylko w danej mu intencji lecz także za ofiarodawców. Niech dobry Bóg Wam zawsze błogosławi.

Wasza wiara owocuje czynami miłosierdzia. Dzięki Waszej pomocy misjonarze mogli wybudować piękny kościół w Gakoro w parafii Gahunga, gdzie posługuje o. Bartłomiej; mogli wybudować zbiorniki na czystą wodę i wykopać studnie w Gitega, gdzie pracuje o. Paweł Porwit i mieści się postulat; wybudowali sanitariaty przy kościele Matki Bożej Szkaplerznej w Musongati; mogli pomagać ubogim i sierotom w Bujumbura, Musongati, Makebuko, Butare i Gahunga a nade wszystko nasi Bracia mogli zorganizować i przeprowadzić PEREGRYNACJĘ RELIKWII ŚW. TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS w RWANDZIE i BURUNDI. Dzięki Waszej pomocy mogliśmy zakupić i wysłać kilkaset tysięcy obrazków św. Teresy, wysłać figury św. Józefa i św. Teresy do kościoła w Gakoro otrzymane od Sióstr Karmelitanek bosych w Tarnowie oraz wysłać obraz „Jezu Ufam Tobie” do przyszłego Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Gahunga ufundowany przez Państwo Mieczysława i Liliannę Dopart z Rzeszowa. Wasza pomoc sprawiła, że uczy się w szkołach pod naszą opieką kilka tysięcy dzieci a kilka tysięcy młodzieży uczy się religii w katechumenatach, gdzie objęte są także nauką czytania i pisania. Któż zliczy te tysiące chorych, którzy doznali pomocy medycznej w Musongati? Kto potrafi ująć w cyfrach pomoc niesioną ubogim, znajdującym się w ostatecznej nędzy? Na to wszystko nakłada się praca duszpasterska: Msza św., kazania, rekolekcje, spowiedź św. i inne sakramenty. To wszystko zbliża ludzi do Boga, rozwija wzajemna miłość, pozwala znosić cierpliwie codzienne trudności z nadzieją na lepszą przyszłość. A to wszystko jest możliwe dzięki Waszym modlitwom i ofiarom.

Stając u stóp Żłóbka Jezusa życzę Wam, Drodzy Przyjaciele, łaski wiary i pokoju, zdrowia i radości Bożej. Niech Wam Bóg niebem odpłaci za wszelką pomoc. Niech Was darzy pełnią miłości, ufności i wszelką pomyślnością! Niech Dobry Bóg wysłucha Was ilekroć będziecie Go prosić o pomoc! Niech Wam nigdy nie odmawia gdy znajdziecie się w potrzebie! Niech otworzy Wam swoje Serce ilekroć kołatać do Niego będziecie! Niech okaże Wam swoje miłosierdzie zwłaszcza w godzinie śmierci, skoro Wy okazaliście je wobec potrzebujących i biedniejszych od siebie! Życząc Wam, Drodzy Przyjaciele, wszelkich łask od Jezusa i Maryi oraz dzieląc się z Wami opłatkiem, zapewniam Was o naszej modlitwie za Was w czasie Pasterki 24 XII o godz. 24.00 w klasztorze Karmelitów Bosych w Krakowie (ul. Glogera 5). Oddając Was w opiekę Świętej Bożej Rodzicielce Maryi pozostajemy w jedności z Wami i z serca Was błogosławimy w imię Ojca i Syna i Ducha świętego.

O. Jan Ewangelista Krawczyk – Prowincjalny Sekretarz misji karmelitańskich,

Biuro misyjne oraz misjonarze z Burundi i Rwanda.