Afryka jest olbrzymim kontynentem a jej populacja jedną wielką rodziną. To brzmi trochę sloganowo, ale większość mieszkańców tego kontynentu w to wierzy. Rodzina to bardzo osobliwa i bogata kulturowo, mówiąca wieloma językami byłych kolonizatorów (angielski, francuski, hiszpański, portugalski) i tysiącami innych języków i dialektów lokalnych.
Nasza misja w Burundi i Rwandzie wpisuje się doskonale w tę mozaikę językową. Ostatnie zmiany polityczne w Rwandzie pociągnęły za sobą również zmianę języka administracyjnego z języka francuskiego na język angielski. Choć język angielski nie znalazł jeszcze pełnego zastosowania we wszystkich dziedzinach życia, to wydaje się, że proces ten jest nieodwracalny. Dlatego właśnie w 2012 roku rozpoczęliśmy nowy rozdział formacji teologicznej w naszej delegaturze. Posłaliśmy do Morogoro w Tanzanii br. Ezechiela i odtąd zamierzamy tam posyłać naszych braci na studia teologiczne.
Tanzania jest krajem ościennym Burundi, stąd łatwość przemieszczania się drogą lądową (22 godziny jazdy autokarem z Bujumbury do Morogoro).
Braciom studentom będzie towarzyszył jeden z ojców z naszej delegatury. Na początek posłany został O. John Gibson. Jego wyjątkowa zdolność i pasja uczenia się języków obcych pozwala mu już odprawiać Eucharystię i głosić Słowo Boże w lokalnym języku Swahili.
Morogoro jest położone na zachód od ekonomicznej stolicy Tanzanii – Dar es Salam, w odległości około 150 km na wysokości około 500 m. n.p.m., u podnóża przepięknego łańcucha gór ULUGURU MOUNTAINS, u stóp jego tajemniczego i pociągającego szczytu – Lupanga Peak, 2189 m. n.p.m.
Nasi braci będą zdobywać wykształcenie teologiczne w Jordan College University zarządzanym przez Polskich Salwatorianów. Uczelnia wystartowała w 1993 jako Wyższe Seminarium Duchowne Księży Salwatorianów, sześć lat później przekształciła się w Instytut Teologiczny otwarty na Zgromadzenia i Instytuty zakonne a od 2009 przeobraziła się w Jordan College University, w którym studiuje 2450 studentów. Oczywiście większość z nich to świeccy studiujący nauki socjalne, polityczne i ekonomiczne. Wydział filozoficzny i teologiczny uczelni jest afiliowany do Urbanianium w Rzymie.
Karmelitański Dom formacyjny w Morogoro jest misją Hinduskiej Prowincji Karnataka-Goa, która rozpoczęła IMPLANTATIO ORDNINIS (nowe fundacje zakonu) w Tanzanii w latach osiemdziesiątych. Na dzień dzisiejszy komisariat tanzanijski liczy 19 misjonarzy hinduskich, 4 kapłanów autochtonów, 4 braci teologów, 2 nowicjuszy i 6 postulantów. Ponadto należy dodać, że przyszli misjonarzy hinduscy rozpoczynają swą misję przed święceniami kapłańskimi, odbywając studia teologiczne w tutejszym Jordan College University. Bardzo ciekawa inicjatywa pozwalająca młodym karmelitom i przyszłym misjonarzom na głębsze poznanie kultury i języka kraju.