Opłatek misyjny…

W sobotę 18 stycznia 2020 roku, w gronie Przyjaciół Misji mieliśmy jak co roku okazję przełamać się opłatkiem. Misyjne spotkanie opłatkowe rozpoczęła Msza Święta w kościele Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18 pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Tadeusza Florka. Po wspólnej modlitwie w kościele przenieśliśmy się do sali Karmelitańskiego Instytutu Duchowości. Przy wejściu piękną kolędą przywitała nas KAPELA TUROBIŃSKA z Turobina (woj. lubelskie), która towarzyszyła nam przez całe spotkanie. Po wspólnej modlitwie i poświęceniu opłatków, zgodnie z tradycją, w rodzinnej atmosferze przełamaliśmy się opłatkiem i złożyliśmy sobie życzenia. Następnie wspólnie z kapelą śpiewaliśmy i słuchaliśmy kolęd. W przerwach była okazja do wspólnej agapy i rozmów. Podczas spotkania o. Jan Ewangelista szczegółowo podsumował działalność Misjonarzy na przestrzeni ubiegłego roku oraz opowiedział o projektach misyjnych i potrzebach ludzi w Burundi i Rwandzie. Spotkanie było też dobrą okazją aby po prostu porozmawiać z misjonarzem o. Sylwanem Zielińskim i przyjaciółmi misji, którzy przybyli z różnych części Polski. Przy okazji spotkania, odbył się również kiermasz misyjno-świąteczny.
pozdrawiam
Tomasz Baryło

Program wizyty w Rwandzie i Burundi 2020

Program odwiedzin polskich misjonarek i misjonarzy
w Burundi  28 stycznia – 03 lutego 2020 r.

28.01.2020: Przyjazd do Burundi. Około południa wizyta i posiłek u Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Gatara. Przyjazd pod wieczór do Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus do Gitega-Songa. Nocleg w Gitega-Songa
w Domu Formacyjnym Sióstr.

29.01.2020: Msza Święta w kaplicy Sióstr. Zwiedzanie przedszkola, szkoły gospodarczej i nowej podstawowej. Wizyta u Ks. Arcybiskupa Simon NTAMWANA. Posiłek i zwiedzanie Sanktuarium Maryjnego w Mugera. Powrót na nocleg do Sióstr w Gitega-Songa.

30.01.2020: O godzinie 11h 00 Msza Święta i Błogosławieństwo szkoły, posiłek. W godzinach popołudniowych przejazd do Domu Formacyjnego Ojców Karmelitów w Gitega- Ruvyagira. Posiłek wieczorny i nocleg u Ojców.

31.01.2020: Msza Święta w kaplicy Ojców. Zwiedzanie miejsca męczeństwa seminarzystów w Buta. Piknik. Nocleg u Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Musongati.

01.02.2020: Msza Święta w kaplicy sióstr w Musongati. Zwiedzanie szpitala
i szkoły. Spotkanie z wiernymi. Posiłki i nocleg u Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus.

02.02.2020: Msza Święta niedzielna w kościele parafialnym w Musongati. Po posiłku w godzinach popołudniowych wyjazd do Bujumbura. Wieczorem spacer nad jeziorem Tanganyika. Nocleg u Ojców Karmelitów w Bujumbura.

03.02.2020: Msza Święta u Sióstr Kanoniczek Ducha Świętego w Bujumbura. Wizyta u Noncjusza Apostolskiego, Arcybiskupa Wojciecha Załuskiego.
W godzinach popołudniowych wyjazd na lotnisko.

Wizyta ks. bp Mazura w Rwandzie i Burundi…

KOCHANE MISJONARKI i KOCHANI MISJONARZE, posługujący w Republice Rwandy i Burundi!
Przychodzę do Was z braterskim pozdrowieniem z Komisji Episkopatu Polski ds. Misji. Pozwólcie, że dołączę do Tych, którzy z okazji świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku, składali Wam bardzo serdeczne i ważne życzenia, mówiące o miłości i szczęściu, o przyjaźni i trosce o innych. Życzmy sobie niech w przestrzeń nowego daru czasu, przygotowaną żalem za to, co się nam nie udało i smutkiem za Tymi, którzy odeszli, wkroczy wraz z Nowym Rokiem Boże błogosławieństwo i Jego łaska. Niech Boża wola nieustannie spełnia się w naszym życiu.
Jako Komisja Misyjna Episkopatu Polski ds. Misji, w ramach naszej służby, jeżeli jest to możliwe, to odwiedzamy corocznie w innych krajach, polskich misjonarzy i misjonarki. W nadchodzących dniach planujemy odwiedzić Was posługujących w Rwandzie i Burundi.

Otóż w trójkę (biskup Jerzy Mazur SVD, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, ks. Zbigniew Sobolewski, dyrektor Dzieła Pomocy „Ad Gentes” i ja, Kazimierz Szymczycha SVD), będziemy u Was w dniach od 22 – 28 stycznia br. (przylot do Kigali, KLM ROYAL DUTCH AIRLINES KL 0535, 22 stycznia br. godz. 19:15, natomiast 28 stycznia br. drogą lądową mamy dotrzeć do Waszych sąsiadów w Burundi.
Dziękujemy Tym spośród Was, (szczególnie ks. Krzysztofowi Miner SAC i bratu Zdzisławowi Olejko SAC ), którzy znając Waszą „Ojczyznę z wyboru” pomogli nam przygotować program naszych odwiedzin u Was. Zdajemy sobie sprawę, że czas jakim dysponujemy na nasz pobyt u Was, jest niewystarczający. Mamy jednak nadzieję, że tak jak zawsze to czyniliśmy, będziemy mogli Spotkać jak najwięcej z Was w miejscu Waszego posługiwania, chociaż wiemy, że w Waszym kraju, to nie będzie do końca możliwe. Jednak bardzo serdecznie zapraszamy Was do tych miejsc, w których przewidziany jest nasz pobyt. W załączeniu przesyłam proponowany program naszych odwiedzin u Was. Już dzisiaj, jeszcze raz dziękuję tym z Was, którzy poświęcili wiele cennego czasu, aby przygotować nasze odwiedziny.
Niech oczekiwanie na nasze Spotkania, wyznacza godziny radości w naszym życiu! W misyjnym Braterstwie

wdzięczny Kazik Szymczycha SVD
Sekretarz Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i Delegat ds. Misjonarzy

Prośba o modlitwę za o. Sylwestra…

Drodzy Przyjaciele misji a szczególnie ci którzy modlą się za o. Sylwestra Potocznego! 

Pragnę Was poinformować, że przybył on do Polski w 2017 r. ze względu na poważne problemy zdrowotne. Podczas rekonwalescencji w kraju przebył pięć razy malarię. Po gruntownej diagnostyce w Instytucie Tropikalnym w Gdyni i Katowicach podjął leczenie specjalistyczne. Dnia 1 września 2018 r. został skierowany przez Przełożonych do naszego klasztoru w Przemyślu, gdzie kontynuował leczenie i angażował się w prace duszpasterskie. Dnia 28 września 2019 r. zdecydował się na operację w szpitalu w Kolbuszowej na oddziale urologii. Obecnie powoli dochodzi do zdrowia. Czeka go 9 stycznia wizyta pooperacyjna w Rzeszowie a u endokrynologa 20 stycznia w Przemyślu. Wszyscy którzy pragną się z nim skontaktować lub go odwiedzić mogą dzwonić na jego numer osobisty: 515 827 473.  Bardzo Was proszę o modlitwę za niego, by szybko powrócił do zdrowia i pełni sił. 

o. Jan Ewangelista  

Opłatek misyjny z kapelą…

Serdecznie zapraszamy wszystkich Przyjaciół Misji na coroczne spotkanie opłatkowe w sobotę 18 stycznia 2020r. Jeśli Bóg pozwoli będą na nim obecni także nasi misjonarze przebywający w Polsce.  
Rozpoczniemy nasze spotkanie Mszą św. o godzinie 14.30 (w Krakowie, kościół Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18) pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Tadeusza Florka, a po niej wigilijny opłatek misyjny w sali Karmelitańskiego Instytutu Duchowości. Po wspólnym kolędowaniu i modlitwie za misjonarzy, w rodzinnej atmosferze nastąpi tradycyjne łamanie się opłatkiem, życzenia i agapa. Będzie także miejsce na tradycyjny kiermasz misyjno-świąteczny.
Nasze spotkanie zaszczyci i uświetni w tym roku KAPELA TUROBIŃSKA z Turobina (woj. lubelskie). Jest to zespół dziecięco – młodzieżowy (od 10 – do 25 lat) który działa od 2016 r. Na opłatku misyjnym zaprezentują kolędy stare i nowe, niektóre zapomniane opracowane na nowo, powyciągane ze starych kantyczek i od ludzi, którzy je pamiętają i pragną ocalić od zapomnienia. Kierownikiem zespołu jest Pani Edyta Prokopiuk.
Z całego serca zapraszamy na wspólne opłatkowe spotkanie misyjne. 
o. Jan Ewangelista – prowincjalny sekretarz misji karmelitańskich

O. Eliasz i jego nowe życie…

Wszystkich przyjaciół misji a szczególnie rodzeństwo i krewnych o. Eliasza, pragnę powiadomić, że nasz misjonarz po opuszczeniu szpitala św. Barbary w Sosnowcu, przebywa w naszym klasztorze karmelitów bosych w Krakowie (Prądnik Biały, ul. Glogera 5), otoczony fachową i troskliwą opieką medyczną oraz pomocą współbraci.

Wizyta kontrolna pooperacyjna w Sosnowcu przewidziana jest na 3 stycznia, u diabetologa na 20 stycznia a u onkologa w Gliwicach na 22 stycznia. Jeśli pragnęlibyście odwiedzić o. Eliasza, to prosiłbym nie planować wizyt w te dni. 

Dzięki Bogu, Waszej modlitwie i współpracy samego o. Eliasza powrót do zdrowia przebiega bez większych problemów, aczkolwiek nie jest łatwo przestawić mu się na nowy styl życia, żywienia, wysiłku i odpoczywania. O. Eliasz jest jeszcze słaby i musi częściej odpoczywać.

Wszystkich odwiedzających go proszę aby wcześniej zapowiedzieli swoją wizytę, tak by nasz pacjent mógł się do niej przygotować (tel. 600 967 636). Jego osobisty numer komórkowy podam w późniejszym terminie – jak tylko na to wyrazi zgodę. 

Czym możecie go obdarować? Przede wszystkim sobą, opowieściami o tym co się u was dzieje, waszą modlitwą i pogodą ducha. Ponieważ sam nie może Was odwiedzić, cieszy się każdą waszą wizytą.  Oczywiście możecie też podrzucić mu dobrą książkę religijną lub prasę katolicką którą lubi czytać. Dla tych którzy pytają mnie co mogą mu kupić dodam, że może obecnie spożywać soki owocowo-warzywne (typu kubuś w małych buteleczkach), banany, jabłka (które upieczemy lub ugotujemy), galaretki owocowe, budynie, kisiele, dżemy bez pestek, biszkopty na białkach, sucharki bez cukru, ciastka z małą ilością tłuszczu i jaj, makaron nitki bez żółtek, kluski biszkoptowe na białkach, pieczywo pszenne oraz wszystko co jest lekko strawne, bez dużej ilości cukrów i tłuszczów oraz konserwantów (jak dla dzieci i niemowląt np. desery i obiadki gerber) a jest przewidziane dla pacjentów po całkowitej resekcji żołądka. O. Przeor Benedykt Belgrau oraz nasza wspólnota karmelitańska poleca go Waszej modlitwie i życzliwości. Szczęść Boże. 

o. Jan Ewangelista – sekretarz misji karmelitańskich 

 

Boże Narodzenie w szpitalu…

Dziękujemy Bogu i lekarzom za udaną operację. Jest to prawdziwy WSPÓŁ-CUD i WSPÓŁ-DZIAŁANIE! Dzielimy więc i WSPÓŁ-RADOŚĆ widząc jak o. Eliasz, bez większych problemów dochodzi do zdrowia i sił. Wigilię i Boże Narodzenie spędzi jednak jeszcze w szpitalu. Można go już odwiedzać. Przyjmuje posiłki lekkostrawne. Prosimy jednak nie obdarowywać go ani słodyczami ani owocami gdyż takich nie może spożywać. Jeśli Bóg pobłogosławi to powrót do domu planowany jest na 27 XII. Przez kilka tygodni przebywać będzie na rekonwalescencji w naszym klasztorze przy ul. Glogera 5, zaprawiając się do nowego sposobu życia pod okiem dietetyczki i pielęgniarki. Polecamy go wciąż Waszej modlitwie i życzliwości. o. jan

Życzenia z okazji Bożego Narodzenia

Uwielbiam cię, siano wonne, któreś tuliło w sobie Dziecinę bosą. Aż dotąd doszedł Bóg i zatrzymał się krok od nicości, tak blisko naszych oczu. Zdawało się sercom otwartym, zdawało się sercom prostym, że zniknął w cieniu kłosów. (Karol Wojtyła)

Drodzy Przyjaciele misji karmelitańskich! 

Jakże wielka jest tajemnica naszej wiary! Oto zniża się Bóg do nas, aż do stania się Człowiekiem, aż do stania się sługą, aż do Ukrzyżowania, więcej, aż do stania się Rzeczą Najświętszą – Hostią – Eucharystią. Zniża się aż do nicości i biedy naszej… Zatrzymał się – jak powie poeta – „o krok o nicości”. Z miłości do Ojca swego i z miłości do nas! 
Życzę każdemu z Was, Drodzy Przyjaciele misji – aby miłość do Jezusa Chrystusa płonęła w Was, aby On stał się dla każdego z Was największą miłością życia i abyście dali się Tej Miłości przemienić i posłać do wszystkich którzy pragną zbawienia. Abyście dali dobre świadectwo o Jezusie także i tym którzy jeszcze nie pragną… nie szukają… nie wiedzą… Życzę Wam byście odnaleźli u Żłóbka Zbawiciela wiarę i siłę do życia przyzwoitego – jak mawiał ks. Jan Kaczkowski – życia do końca, na pełnej petardzie! Niech Jezus Syna Boży narodzony z Maryi Dziewicy w Betlejem przyniesie Wam przebaczenie grzechów, pokój serca, siłę ducha i radość! Razem z o. Bartłomiejem Kurzyńcem i o. Eliaszem Trybałą życzę Wam zdrowia – o którego wartości ten tylko się dowie kto je stracił! Niech matczyna obecności Maryi Matki Jezus Chrystusa osłodzi wam gorzkie chwile cierpienia a pocieszyciel nieszczęśliwych – św. Józef nigdy wam nie odmawia swej pomocy! Dziękuję Wam za Waszą pomoc w misyjnym trudzie i za to, że sami się trudzicie w swoim misyjnym powołaniu! W imieniu wszystkich misjonarzy Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia i Szczęśliwego Nowego Roku 2020+
o. Jan Ewangelista