Zapraszamy na opłatek misyjny w 2020r…

Serdecznie zapraszamy wszystkich Przyjaciół Misji na coroczne spotkanie opłatkowe w sobotę 18 stycznia 2020r.
Rozpoczniemy je Mszą św. o godzinie 14.30 (w Krakowie, kościół Ojców Karmelitów Bosych przy ul. Rakowickiej 18) pod przewodnictwem Ojca Prowincjała Tadeusza Florka, a po niej wigilijny opłatek misyjny (w sali Karmelitańskiego Instytutu Duchowości).
Będzie wspólne kolędowanie, modlitwa za misjonarzy, łamanie się opłatkiem i podsumowanie całorocznej pracy misyjnej w rodzinnej atmosferze oraz tradycyjny kiermasz misyjno-świąteczny.
Zapraszamy!
o. Jan Ewangelista i Biuro Misyjne

Adopcja kleryka karmelitańskiego 2019r.

Zapraszam Was Kochani, do towarzyszenia naszym klerykom na różnych stopniach formacji, przez duchową jak i materialną opiekę. Każdy, kto zdecyduje się adoptować kleryka otrzyma od niego – przez pośrednictwo Biura Misyjnego, na początku roku akademickiego list i fotografię. A szczegóły akcji i zasady adopcji karmelitańskiego kleryka znajdziecie na naszej stronie misjekarmel.pl.

Oto bracia klerycy którzy obecnie studiują filozofię w Bujumbura:

1. Br. MARIUS od Eucharistii (Nsavyimana) będzie odbywał staż w Butare, a obchodzi imieniny dnia 19 stycznia

2. Br. EMMANUEL od Trójcy Świętej (Ntirampeba) będzie odbywał staż w Gahundze………….. imieniny 25 grudnia

3. Br. OLIVIER od Niepokalanego Poczęcia (Nduwimana)…………………………………… 11 lipca

4. Br. ALAIN od Matki Łaski Bożej (Aradukunda)………… 9 września

5. Br. CYPRIAN od Matki Słowa (Ndayambaje)…………… 16 września

6. Br. FELIKS od Ducha Świętego (Nzeyimana)……. 30 maja

7. Br. ALBERT od Miłosierdzia Bożego (Nkengurutse)…….17 września

8. Br. ERYK od Miłosierdzia Bożego i Męki Chrystusa (Twagiramungu)…………. 18 maja

 

Bracia klerycy studiujący teologię w Morogoro (Tanzania)

1. Br. AUDACE MARIA od Eucharystii (Ishimwe),………………… 9 lipca

2. Br. VÉDASTE Marie od Dzieciątka Jezus (Munyaneza) …6 lutego

3. Br. RÉDEMPTEUR od Matki Słowa (Mbonirema)……………….. 15 września

4. Br. NICAISE od Najśw. Serca Jezusa i Maryi (Karerwa)…………… 9 lipca

5. Br. ANATHOLE od Miłosierdzia Bożego (Ntakirutimana), ….. 3 lutego

6. Br. BLAISE od Trójcy Przenajświętszej (Ngayaboshya)……….. 3 lutego

Dwaj bracia, którzy przybyli do Polski i przez rok uczyli się języka polskiego, musieli udać się do Francji i podjąć studia teologiczne w Tuluzie od października 2019r.:

Br. Jean Baptiste od Świętej Teresy od. Dzieciątka Jezus (Mutabaruka)…………..29 sierpnia

Br. Omer od Matki Bożej ( Nshimirimana) 9 września

Z przykrością musimy Was poinformować, że dwaj bracia klerycy musieli opuścić nasz zakon. Są to:

Br. Celestyn KAVAMAHANGA

Br. Jean Marie NGEZAHHAYO.

Polecamy ich Waszej modlitwie i sami modlitwą będziemy im towarzyszyć na dalszych drogach ich rozeznawania woli Bożej i służby. Prosimy jednak tych którzy zdecydowali się na adopcje dwóch braci aby zechcieli wybrać innych którym będą mogli nadal pomagać duchowo i finansowo.

Obecnie podjęło już adopcję ponad 220 rodzin.

Bóg zapłać Wam za okazane miłosierdzie, modlitwę i konkretną pomoc.

o. Maciej Jaworski odpowiedzialny za Adopcję kleryka karmelitańskiego w Burundi i Rwanda

Bracia klerycy studiujący aktualnie filozofię w Bujumbura

Abana Baseka – Uśmiechnięte dzieci …

ABANA BASEKA – UŚMIECHNIĘTE DZIECI
Ks. Andrzej Krefft, Pani Regina Rilke i liczni współpracownicy z Niemiec są twórcami fundacji Abana Baseka, która niesie szeroką pomoc socjalną i charytatywną dla naszej parafii w Gahunga. Poniżej umieszczamy linki do stron w języku niemieckim oraz tekstów źródłowych i fotografii które za zgodą ks. Andrzeja zamieszczamy na naszej karmelitańskiej stornie:
https://www.abana-baseka.de/index.html/lebensfreude-pur-beim-afrika-festival/e258c1de-3142-487e-9916-c010ded1ecda?mode=detail
Projekty pomocowe Abana Baseka od 2012 do 2017 r
28 grudnia 2012 r. Pierwsza duża darowizna została przekazana klasztorowi karmelitów w Gahunga w Rwandzie. Należy z niej zbudować nową szkołę. W marcu 2013 r. Rozpoczęto budowę szkoły przy pomocy pracowników ze wsi.

W marcu 2014 roku odpowiedzialny biskup zainaugurował nową szkołę. W sierpniu 2014 r. ks. Krefft odbył pierwszą podróż do Rwandy. Podsumowanie jego podróży było następujące: wszędzie jest nieopisane ubóstwo. W nowej szkole brakuje budynku sanitarnego. Wiele dzieci nie może uczęszczać do szkoły, ponieważ rodzice nie są w stanie opłacić czesnego. Tak rozwinął się pomysł: dla tych dzieci trzeba znaleźć chrzestnych – rodziców adopcyjnych.
W 2015 ks. Andrzej Krefft wyrusza w drugą podróż do Rwandy. Pierwszych chrześniaków i ich rodziców można już zapoznać ze sobą. Było wiele „uśmiechniętych dzieci”, które wręczały chrzestnym prezenty. Narodził się projekt Abana Baseka (uśmiechnięte dzieci) – Laughing Children.

Czytaj dalej…

A jednak nie w Polsce lecz we Francji…

Drodzy Przyjaciele misji! Szczególnie ci którzy adoptowali br. Omera i Jana!

Br. Omer i Jan przybyli do Polski aby studiować teologię na UPJP II w Krakowie. Po 8 miesięcznym kursie języka polskiego na KUL w Lublinie zdali celująco egzamin ze znajomości języka polskiego na poziomie A1. Po przyjeździe do Krakowa rozpoczęli naukę w szkole językowej Accent i po 3 miesiącach zdali egzamin z poziomu A2 w stopniu niemal doskonałym (94% i 96%). Było to jednak zbyt mało aby mogli studiować w naszym języku. Wymagany jest stopień B1 a najlepiej B2. Od lipca do września  2019 r. uczestniczyli w kiermaszach misyjnych oraz pomagali naszym misjonarzom o. Pawłowi Porwitowi i o. Bartłomiejowi. Pomimo wielkiego wysiłku jaki włożyli w naukę języka, dostosowania się do odmiennej kultury i zwyczajów, pomimo szalonej determinacji i pokonania licznych barier biurokracyjnych, nasi bracia nie mogli studiować teologii w Polsce i z przyczyn od nich niezależnych musieli udać się do Francji. Nasze Ministerstwo Edukacji Narodowej od kilku lat podniosło wymagania stawiane obcokrajowcom pragnącym studiować w Polsce. Nie zdołaliśmy zgromadzić żądanych dokumentów w ciągu dwóch miesięcy. Choć z tymi jakie już posiadali zostali przyjęci na studia teologiczne w Tuluzie w ciągu 15 minut. Od czwartku 10 października nasi Bracia Omer i Jan żyją we wspólnocie Karmelitów Bosych w Tuluzie i kontynuują studia. Jest to klasztor po-kapucyński. Żył w nim i pracował sługa Boży o. Maria-Antoni Beaulieu. Jego nazwisko mówi: PIĘKNE MIEJSCE! I rzeczywiście klasztor w Tuluzie to piękne miejsce, otoczone ogrodem bogatym w figowce, oliwki, cytrusy i palmy. Bracia zostali życzliwie przyjęci przez wspólnotę Karmelitów Bosych.

Polecamy ich waszej modlitwie i przesyłamy od nich gorące pozdrowienia.

Jeśli ich Przełożeni wyrażą zgodę, to nasi bracia przybędą do Polski w lipcu i sierpniu 2020r i będą z nami uczestniczyli w kiermaszu misyjnym w Czernej.
Niech Bóg im błogosławi i ich strzeże.
Bóg zapłać każdemu kto wspierał i wspiera ich w drodze do kapłaństwa i ślubów wieczystych.
o. jan

Adres: 

Couvent des Carmes,
33 Avenue Jean Rieux,

31500 Toulouse, France

Niedziele misyjne z Braćmi Omerem i Janem

„ Misje bowiem odnawiają Kościół, wzmacniają wiarę i tożsamość chrześcijańską, dają życiu chrześcijańskiemu nowy entuzjazm i nowe uzasadnienie. Wiara umacnia się, gdy jest przekazywana ! ” (św. Jan Paweł II, Redemptoris Missio ).

Przez kilku miesięcy współpracowaliśmy z Bratem Omerem z Burundi i Bratem Janem z Rwandy, od pierwszego wyjazdu na niedzielę misyjną. Nasi Bracia brali aktywny udział w dziele apostolskim, ukierunkowanym na adopcję kleryka karmelitańskiego. Wyprawy misyjne, podjęte przez nich z entuzjazmem, były odpowiedzią na nowe wezwania stojące przed Kościołem misyjnym. To właśnie świadectwo ich pokornej służby misjom napełniało mnie radością. Przyjechali do Polski po to, żeby studiować teologię, a otrzymali jeszcze więcej! Otrzymali wielu nowych Przyjaciół, rodzin adopcyjnych, spotkali się z tymi którzy im pomagali z imienia, nie znając wcześniej!


Te kilka miesięcy wspólnie podjętego wysiłku dla dobra misji karmelitańskich, były przede wszystkim z pożytkiem dla Kościoła. Był to czas, który stał się sprzyjającym czasem ewangelizowania. Pukanie do Parafii, które podjęłyby odpowiedzialność za Kościół misyjny był najpierw dziełem ewangelizowania Pasterzy, którzy budzili się do tego, aby pomóc wspólnocie wierzących stać się co raz bardziej misyjną. Owoce były bardzo dobre. Bóg błogosławił każdej wyprawie. Pomoc materialna ze strony wiernych, była dużo większa niż wtedy jak posługiwali sami misjonarze i Przyjaciele misji. Doświadczyliśmy też wielu wzruszających chwil – radości ze spotkania z rodzinami adopcyjnymi naszych Braci Omera i Jana !

Czytaj dalej…