O. Szczepan Praśkiewicz, Złoty jubileusz misji karmelitańskich w Burundi i Rwandzie

 

O tym, że głosić Ewangelię powinniśmy naszymi życiowymi postawami, ale także wspomagając misje modlitwami i ofiarami jest przekonany o. Szczepan T. Praśkiewicz OCD, były długoletni sekretarz generalny misji w Rzymie (1989-1999).

W roku 2021 mija 50 lat od kiedy posługę misyjną rozpoczęli polscy karmelici bosi w sercu Afryki, nad jeziorem Tanganika w Burundi i sąsiadującej z nią Rwandą.

Ograniczone z powodu pandemii obchody jubileuszowe rozpoczęły się kilka dni temu pod przewodnictwem abp. Simona Ntamwany w Gitedze. W Polsce główne uroczystości jubileuszowe zaplanowano w Czernej na 17 lipca br. Celebrować je będzie bp Jerzy Mazura, przewodniczący Komisji Misyjnej Episkopatu Polski.

Czytaj dalej…

Pogawędki jubileuszowe z o. Eliaszem i o. Józefem oraz z o. Sylwanem w TVP Kraków

Drodzy Przyjaciele misji,
pragnę poinformować, że emisja jubileuszowego wywiadu z o. Eliaszem i o. Józefem oraz z o. Sylwanem będzie miała miejsce  jutro w programie Agape na kanale TVP Kraków w paśmie wspólnym o 8.30, a powtórka w pierwszym  programie we wtorek o 7.30 oraz w internecie wpisując w wyszukiwarce Agape TVP. Serdecznie zapraszam do obejrzenia.
O. Jan

1 % Podziękowanie

Kochani Przyjaciele misji i Darczyńcy!

W imieniu naszych misjonarzy pragnę Wam z serca podziękować, za przekazanie nam w tym roku 1% Waszego podatku od dochodów z przeznaczeniem na misje karmelitańskie.

Czytaj dalej…

Życzenia Boże Narodzenie 2020

Jeśli miłość największa w prostocie, a pragnienie najprostsze w tęsknocie, więc nie dziw, że pragnął Bóg, aby najprostsi Go przyjęli, ci, którzy dusze mają z bieli, a dla miłości swej nie znają słów. 
Sam, gdy nas umiłował, prostotą nas oczarował, biedą, biedą i siankiem! Wtedy Matka Dziecinę brała, na rękach Go kołysała i otulała Mu stopy w sukmankę.
O cud, cud, cud! Kiedy Boga osłaniam człowieczeństwem, osłoniony od Niego miłością, osłoniony męczeństwem! Miłość mi wszystko wyjaśniła, miłość mi wszystko rozwiązała. Dlatego uwielbiam tę Miłość, gdziekolwiek by przebywała.

(św. Jan Paweł II, Pieśń o słońcu niewyczerpanym, Wybrzeża pełne ciszy)

Drodzy Przyjaciele naszych misji karmelitańskich! Drodzy misjonarze!

Jezus Chrystus, Syn Boży, jest żywym dowodem wielkiej miłości Boga ku nam. Jego obecność na ziemi napełnia nas otuchą i radością, której dajemy wyraz w zwyczajach Bożego Narodzenia. Syn Boży żyje w naszych sercach  przez swoją miłość, w nocy zwątpienia rozpogadza nasze myśli swoim światłem, słabnące siły pokrzepia swoją łaską, w dźwiganiu krzyża dodaje cierpliwości. Nigdy nas nie opuszcza, nigdy sam pierwszy nie odchodzi. A nawet gdy my odchodzimy, idzie spokojnie za nami, szuka nas i ratuje. Po to przecież przyszedł na świat, by nas ocalić a nie zatracić, przywrócić do życia a nie potępić. Tegoroczne Boże Narodzenie, zawsze tak rodzinne, pełne bliskości, ufności i radości, z powodu obostrzeń będzie bardziej

Czytaj dalej…

Prośba o modlitwę…

Drodzy Przyjaciele misji!,

Prosimy Was o gorącą modlitwę w intencji o. Galikana Nduwimana, przeora klasztoru w Bujumbura, wychowawcy kleryków i ekonoma Wikariatu. Przeszedł już badania specjalistyczne w Burundi a obecnie jest w szpitalu w Kigali w Rwandzie i przechodzi tygodniową kwarantannę z powodu covid – 19 u Sióstr Karmelitanek Bosych w Kigali. Ma podejrzenie o nowotwór. Modlimy się o łaskę zdrowia dla niego i Was prosimy o modlitwę w jego intencji by jak najszybciej powrócił do zdrowia i mógł służyć Kościołowi w Burundi.

o. Maciej Jaworski, Bujumbura

IJAMBO

Aktualności karmelitów bosych z misji w Gitega

Drogie Karmelitanki Bose nasze Siostry w powołaniu.

Inaurgurujemy pierwszy numer IJAMBO newsletter. Na łamach tego biuletynu pragniemy dzielić się z Wami tym, czym żyjemy w naszej posłudze apostolskiej, którą realizujemy w Centrm Duchowości pod patronatem Królowej Karmelu.

Czytaj dalej…