Kapituła prowincjalna 2023

Kapituła Prowincjalna 18-IV-2023

Kapituła prowincjalna cześć I

W dniu 18 kwietnia 2023 r. została otwarta w Wadowicach XI Zwyczajna Kapituła Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Poprzedził ją dzień skupienia, który poprowadził o. Łukasz Wiśniewski OP, prowincjał dominikanów. W pierwszym dniu obrad Kapituła wybrała sekretarza (o. Piotr Karauda) i rzecznika prasowego (o. Przemysław Pliszczyński). Odczytano List Ojca Generała do Kapituł. Następnie o. Prowincjał przedstawił sprawozdanie z działalności Prowincji w latach 2020-2023, a o. Jarosław Janocha sprawozdanie ekonomiczne.  Oba sprawozdania zostały zatwierdzone przez Ojców Kapitularnych. Na dzień 19 kwietnia zaplanowano wybór przełożonego prowincjalnego i jego rady.

W dniu 19 kwietnia 2023 r., w czasie drugiego dnia Kapituły Prowincjalnej, ojcowie kapitulni dokonali wyboru prowincjała Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Został nim o. Tadeusz Florek OCD, dotychczasowy radny Prowincji i przeor klasztoru Kraków-Śródmieście.

Zgromadzeni w jedną rodzinę karmelitańską braci i sióstr módlmy się o siły, mądrość, odwagę i cierpliwość dla nowego Prowincjała na czas sprawowania tej odpowiedzialnej posługi.

Dnia 20 kwietnia 2023 r., w czasie sesji porannej, ojcowie kapitularni dokonali wyboru Rady Prowincjalnej, do której obowiązków należy wspomaganie Prowincjała w zarządzaniu Prowincją:

  • o. Grzegorz Tyma (I Radny),

  • o. Piotr Hensel (II Radny),

  • o. Andriej Valent (III Radny),

  • o. Przemysław Pliszczyński (IV Radny).

W piątek 21 kwietnia 2023 r. zakończyła się I część XI Kapituły Prowincjalnej, której hasłem przewodnim była myśl: “Odpowiedzialni za dar powołania”. Podczas tej I części został wybrany Przełożony Prowincjalny, Radni Prowincjalni, Socjusz i jego Zastępca na Kapitułę Generalną oraz przeorzy klasztorów: Krakowie-Śródmieściu, Lublinie, Przemyślu, Czernej, Wadowicach, Krakowie-Prądniku Białym oraz Munster w Stanach Zjednoczonych.

Część II Kapituły

II część Kapituły Prowincjalnej odbędzie się również w Wadowicach w dniach 28 maja – 2 czerwca 2023 r. Ojcowie Kapitularni podejmą wtedy refleksję m.in. nad modlitwą wewnętrzną, życiem wspólnotowym, formacją i dziełami duszpasterskimi.

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego (28 maja 2023 r.) rozpoczęła się druga część XI Kapituły Zwykłej Krakowskiej Prowincji Zakonu Karmelitów Bosych. Ojcowie kapitularni udali się w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej, gdzie na koniec Eucharystii prowincjał, o. Tadeusz Florek, zawierzył całą Prowincję opiece Maryi. Następnie o. Kazimierz Franczak, czerneński przeor i jednocześnie kustosz tego Sanktuarium, złożył swoje wyznanie wiary. Po wspólnej kolacji uczestnicy Kapituły udali się do Domu Rekolekcyjnego w Wadowicach, aby w poniedziałek z samego rana wznowić obrady.

W czwartek 1 czerwca, podczas ostatniego dnia XI Zwyczajnej Kapituły Prowincjalnej, członkowie Kapituły ustalili majątek stały Prowincji. Określili postanowienia i rozporządzenia, które wyznaczają kierunki formacyjne dla wszystkich współbraci na najbliższe lata. Zostały poruszone również sprawy bieżące i różne pomysły wniesione przez poszczególne wspólnoty oraz niektórych uczestników obrad. Zostały wysłuchane relacje z funkcjonowania placówek zagranicznych: z Wikariatu w Burundi i Rwandzie, ze Słowacji, z Ukrainy i z Munster w Stanach Zjednoczonych. Następnie o. Piotr Hensel, przełożony wspólnoty w Katowicach-Piotrowicach, opowiedział o swoim doświadczeniu i wrażeniach po kilku pierwszych miesiącach obecności na nowej placówce na Śląsku. Na koniec zostało odczytane przesłanie Kapituły, zrobiono wspólne zdjęcie i udano się na obiad.

Za: karmel.pl