Zaproszenie O. Generała na Światowe Dni Młodzieży karmelitańskiej

Przesłanie do uczestników Światowego Dnia Młodzieży Karmelitańskiej – Czerna, 27 lipca 2016

Najdrożsi młodzi Karmelu terezjańskiego,
Papież Franciszek zwołał na nowo młodzież całego świata na międzynarodowe spotkanie, które – jak wiecie – tego roku odbędzie się w Krakowie, w Polsce. Od roku 2011, kiedy ŚDM odbywały się w Madrycie, w kontekście przygotowań do jubileuszu narodzin Świętej Teresy, Karmel Terezjański poczuł potrzebę uczestniczenia w tych spotkaniach jako rodzina. Wówczas, w Awili kilkaset młodych z całego świata przygotowywało się na przyjęcie papieża Benedykta XVI, zachęcani i ożywiani przez ducha Świętej Matki Teresy.
Ta szczęśliwa inicjatywa była kontynuowana w 2013 roku w Rio de Janeiro, gdzie, na dzień przed rozpoczęciem ŚDM, młodzi synowie i córki Świętej Teresy, zebrali się znowu, by wspólnie przygotować się do wzięcia udziału w pamiętnych dniach pierwszych ŚDM papieża Franciszka.
Wielu z nas było świadkami tego, jak bardzo ważne jest uczestnictwo w tych nadzwyczajnych spotkaniach nie jako jednostki czy członkowie innych grup, ale jako bracia i siostry dzielący ten sam ideał i inspirowani tym samym charyzmatem. Właśnie dlatego polski Karmel terezjański zaprasza nas w tym roku do powtórzenia tego doświadczenia komunii i do spotkania się na dniu młodzieży karmelitańskiej 27 lipca br. Przyjmie nas konwent w Czernej, trzydzieści kilometrów od Krakowa, historyczne miejsce Karmelu w Europie, ufundowane w 1629, które do dzisiaj, bez przerwy,  gości życie modlitewne i braterskie naszych zakonników, najpierw jako erem (1633-1785), potem jako dom nowicjacki Prowincji Polskiej, a obecnie Prowincji Krakowskiej. Przyłączam się do zaproszenia współbraci polskich, byśmy mogli razem przeżyć to mocne doświadczenie przyjaźni między nami i z Jezusem Chrystusem, krocząc śladami świętych Karmelu. W Czernej czekają na nas dwie figury: matki i brata. Matką jest Maryja, czczona w tym miejscu szczególnie jako Matka Boża Szkaplerzna. Uczmy się od papieża Franciszka przychodzenia do Niej w ważnych momentach naszego życia, by prosić Ją o towarzyszenie nam, prowadzenie nas i podtrzymywanie w drodze poprzez Jej matczyną miłość i czułość. Pozwólmy, by nas objęła swoimi ramionami i okryła nas na nowo swoją szatą. Bratem jest święty Rafał Kalinowski, pierwszy karmelita bosy kanonizowany po świętym Janie od Krzyża, dokładnie dwadzieścia pięć lat temu, w 1991 roku, przez świętego Jana Pawła II. Jego ciało spoczywa w kaplicy w Czernej, gdzie w wieku 47 lat został wyświęcony na kapłana i spędził pierwsze lata swojego kapłańskiego posługiwania. Od niego, od jego historii życia i od jego przykładu będziemy się mogli wiele nauczyć. Na teraz ograniczam się do wskazania trzech aspektów tego świętego, które będą dla nas wielką pomocą w osiągnięciu celów naszego spotkania.
Święty Rafał był młodzieńcem wykształconym i niespokojnym, uważnym na rzeczywistość jego czasów i mającym głębokie poczucie sprawiedliwości. W naszym dzisiejszym świecie przygotowanie kulturalne i duchowe, formacja ludzka i chrześcijańska są z dnia na dzień coraz bardziej potrzebne: bez nich nie będziemy mieli niczego szczególnego do zaoferowania społeczeństwu naszych dni.
Święty Rafał przeżywał próby i przeciwności swojego życia jako okazje do wzrostu i otwierania się na nowe perspektywy. Z początku, gdy był żołnierzem, zaangażował się bardzo intensywnie w swój zawód inżyniera i oficera, by osiągnąć cele wolności i sprawiedliwości, za którymi on sam i jego naród tak bardzo tęsknili. Porażka, która zaprowadziła go do więzienia i zsyłki, nie złamała go, ale przeciwnie, otworzyła go na nową drogę, która przywiodła go do Karmelu, gdzie jego jedyną bronią były modlitwa i miłosierdzie.
Święty Rafał odkrył w Dziewicy Maryi wzór swojego karmelitańskiego powołania. Żył opierając się na Niej i to od Niej uczył się służby bliźniemu, szczególnie służby słuchania, pełnej wyrozumiałości i człowieczeństwa. Spodobało się Panu dokonać wielkich rzeczy przez tego pokornego i ukrytego sługę. Święty Rafał był bohaterem odnowy Karmelu męskiego w Polsce, założycielem konwentów (między innymi konwentu w Wadowicach, rodzinnym mieście świętego Jana Pawła II), wychowawcą młodych, mistrzem nauczania duchowego, strażnikiem dziedzictwa historycznego Zakonu.
Mam nadzieję, że jego przykład będzie bodźcem i inspiracją dla nas wszystkich i że, pod jego przewodnictwem, będziemy mogli odkrywać naszą misję karmelitów bosych w służbie Kościoła i dzisiejszego świata.
Do zobaczenia w Czernej!

o. Saverio Cannistrà, Przełożony Generalny
Tłumaczenie z j. włoskiego: o. Grzegorz A. Malec OCD
Dodano: 4 kwietnia 2016 r.