Zespół Szkół Nr 2 w Piotrkowie Tryb. dla szkoły w Gakoro Gahunga

„Zniechęcenie jest objawem miłości własnej i nie przystoi świętym” (św. Teresa od Dzieciątka Jezus)

Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 z Piotrkowa Trybunalskiego podjął w bieżącym roku współpracę z Ojcami Karmelitami Bosymi, którzy w ramach misji organizują pomoc dla dzieci w Rwandzie i Burundi. Parafia Gahunga w Rwandzie ma pięć szkół i filialnych kościołów. O. Jean-Marie Vianney Uwamungu przybył do szkoły Nr 2 na zaproszenie pani dyrektor Lidii Łopusiewicz, by zadzierzgnąć więzi bliźniaczych klas. W szkole w Gakoro sześć klas zostanie oddane „pod opiekę” sześciu tutejszych, które będą towarzyszyć im przez cały okres kształcenia. To taka wzajemna wymiana doświadczeń i ciągła komunikacja. „Jestem mile zaskoczony, szkoła, Piotrków i Polska bardzo mi się podobają. Przyjechałem, bo chciałbym poznać, jak funkcjonują polskie szkoły. Między Polską i Rwandą jest wiele podobieństw” – przyznał o. Uwamungu. Po spotkaniu zakonników z władzami szkoły, karmelici bosi wyszli do uczniów i opowiedzieli o Rwandzie, parafii w Gahunga i o tamtejszych szkołach.


Taka współpraca przyniesie wielorakie korzyści dla obu stron. Jako Przyjaciele Misji, młodzi ludzie z ZSP Nr 2 mają szansę poznać historię i kulturę tych odległych krajów. Poprzez pisemną korespondencję mogą nawiązać kontakt z rówieśnikami z Rwandy i Burundi, a przy tym rozwinąć swoje umiejętności w posługiwaniu się językami: angielskim i francuskim. Przede wszystkim jednak młodzież ma możliwość wsparcia drugiego człowieka, co wzbogaci duchowo ich samych, stanie się powodem osobistej satysfakcji i radości, pozwoli im odkryć w sobie pokłady wrażliwości i dobra.
W ramach podjętej współpracy misjonarze już dwa razy odwiedzili szkołę. Podczas pierwszego spotkania uczniowie dowiedzieli się m.in.: Gdzie leżą Rwanda i Burundi? W jakich warunkach żyją i kształcą się tam dzieci? Jak wyglądają ich domy? W jaki sposób spędzają czas wolny? Młodzież żywo reagowała na przejmujące opowieści misjonarzy o problemach, z którymi na co dzień borykają się dzieci i młodzież, zamieszkująca tamte tereny. Zadawane przez uczniów pytania często dotyczyły pracy misjonarzy: Na czym polega? Jak się przygotować do bycia misjonarzem? Jakie predyspozycje trzeba posiadać, by móc wyjechać na misję? Jak wygląda dzień misjonarza? Z jakimi niebezpieczeństwami trzeba się liczyć, decydując się na wyjazd do tak egzotycznego kraju? Szereg pytań ze strony młodych ludzi dotyczył form pomocy potrzebującym w Afryce. Okazało się, że dzieci, którym pomożemy, często pozbawione są szansy na zdobycie edukacji. Potrzebują zeszytów, książek, wszelkich przyborów szkolnych. Ich rodzicom brakuje pieniędzy na ubrania, jedzenie, lekarstwa. Dlatego głównie potrzebna jest pomoc finansowa.
Ojcowie Karmelici przywieźli ze sobą do ZSP 2 pamiątki misyjne, które można było zakupić na stoisku, zorganizowanym na korytarzu szkolnym. Największym powodzeniem cieszyła się herbata, miód, krówki oraz biżuteria z Rwandy i Burundi. Pieniądze ze sprzedaży zostaną przekazane przez Biuro Misyjne na potrzeby dzieci i młodzieży ze szkoły w Gakoro.
Spotkania z misjonarzami wpłynęły na zaangażowanie młodzieży w pomoc na rzecz ubogich dzieci z krajów afrykańskich. Z inicjatywy klas pierwszych 14 grudnia został zorganizowany kiermasz świąteczny. Na korytarzach szkoły pojawią się stoiska z własnoręcznie przygotowanymi produktami, które będzie można zakupić za niewielką kwotę. Uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami przygotują ciasta, babeczki, świąteczne pierniki, ciasteczka z noworoczną wróżbą. Redakcja szkolnego radiowęzła również włączyła się w akcję. Tego dnia było można za „złotówkę” zamówić piosenkę ze specjalną dedykacją. Zebrane fundusze zostaną przekazane na rzecz potrzebujących z Rwandy i Burundi.
Dyrekcja i nauczyciele wyrażają przekonanie, że poprzez aktywną pomoc innym młodzież uczy się empatii, solidarności, hojności, współdziałania na rzecz jakiejś wspólnej idei. Kształtowanie takiej postawy u uczniów daje solidne podstawy do budowania lepszego świata.
Dyrektor Szkoły Nr 2 Mgr Lidia Łopusiewicz oraz Iza Dróżdż