ZAPROSZENIE NA UROCZYSTOŚCI SZKAPLERZNE W CZERNEJ

Ojciec Prowincjał zaprasza na lipcowe uroczystości do Czernej
List zwołujący 18 Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej  Czerna 23.07.2016
Drodzy Współbracia i Drogie Siostry, Członkowie Bractwa Szkaplerznego  i Rodziny Szkaplerznej !

„Pomnij, o Najświętsza Panno Maryjo, że od wieków nie słyszano, aby ktokolwiek uciekając się do Ciebie, Twej pomocy wzywając, Ciebie o przyczynę prosząc, miał być przez Ciebie opuszczony”. Słowa tej natchnionej i nieocenionej modlitwy św. Bernarda stają się niezmiernie aktualne dla naszego pokolenia w XXI w. Staje ono bowiem w konfrontacji z ekspansją zła znaczącego swój pochód zbrojnymi konfliktami, terrorystycznymi zamachami, inwazją skrajnego fundamentalizmu islamskiego, niepokojem i brakiem poszanowania ludzkiej godności. Zrodzony z takiego doświadczenia lęk ludzkich serc każe nam na nowo podjąć trud odkrycia, zarówno w wymiarze indywidualnym, jak i wspólnotowym, tajemnicy Bożego Miłosierdzia. Dobry Bóg, Ojciec czasów, który nigdy nie pozostawia swego stworzenia, stawia przed ludzkością znaki swego miłosierdzia, chcąc poprzez nie pomóc nam w podejmowaniu właściwych decyzji i wyborów.
Wyjątkowym znakiem Bożego zatroskania o zagubionego człowieka jest Maryja, którą Kościół od wieków przyzywa jako Matkę Miłosierdzia.  Jej współczująca, wyrozumiała i pewna miłość stanowi odpowiedź Ojcowskiego Serca na niepewność, samotność i zagubienie towarzyszące naszemu życiu. Jej macierzyńska bliskość wobec ludzi sprawia, że „miłosierną miłość [Ojca] najłatwiej przyjmują oni ze strony Matki” (Dives in misericordia, 9).
Dla wszystkich żyjących duchowością Karmelu i tych, którzy pragną ją poznać, znak Matki Miłosierdzia zawsze przybierał wyraźne rysy. W minionych wiekach był nim i wciąż pozostaje cudowny obraz Matki Bożej Ostrobramskiej w Wilnie. Jej miłosierdzia przyzywali tam synowie i córki wielu słowiańskich i bałtyckich narodów, a wśród nich wybitny syn Polskiego Karmelu Terezjańskiego, św. Rafał Kalinowski. Znak Matki Miłosierdzia ujawnił się bez wątpienia w osobie św. Jana Pawła II. Nie zapominajmy, że swoim Totus tuus uczy On nas najlepiej ufności i zawierzenia względem Tej, która wszystkim nam została darowana jako duchowa Matka.
W lipcu przybędzie do naszej Ojczyzny kolejny następca św. Jana Pawła II i Chrystusowy Namiestnik – Papież Franciszek, który otworzył w Kościele Jubileuszowy Rok Miłosierdzia i będzie przewodniczył Światowym Dniom Młodzieży w Krakowie. Otoczmy to wydarzenie modlitwą i ofiarą codziennych wyrzeczeń, aby dane nam było nie tylko zobaczyć Piotra naszych czasów, lecz ponadto przyjąć za swoje przesłanie miłosierdzia, które nam przyniesie, by żyć nim na co dzień. Trzeba nam się modlić, aby miłosierdzie przenikało i uzdrawiało nie tylko nasze serca, ale również nasze rodziny, wspólnoty oraz naszą Ojczyznę.
W miesiącu lipcu stanie przed nami jeszcze jeden znak Maryi, będący dla całego Karmelu i wszystkich jego wspólnot szczególnym zobowiązaniem. To XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szka¬plerznej, które odbędzie się w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerz¬nej w Czernej k. Krakowa w dniu 23 lipca br. (sobota). Jego kulminacyjnym momentem będzie uroczysta Eucharystia koncelebrowana o godz. 11.00 pod przewodnictwem J.E. ks. bpa Jacka Kicińskiego, klaretyna, biskupa pomocniczego z Wrocławia. Konferencję stosowną wygłosi wcześniej o. Grzegorz Irzyk OCD, kustosz sanktuarium św. Józefa i przeor klasztoru w Wadowicach. Załączam program uroczystości szkaplerznych w Czernej.
Serdecznie zapraszam na to spotkanie Kapłanów, Osoby Konsekrowane, Wiernych Świeckich i moich Współbraci w powołaniu karmelitańskim. Do tych ostatnich zwracam się także z gorą¬cym apelem: dołóżmy wszelkich starań, aby informacja o tym wydarzeniu dotarła do szerokiego kręgu wiernych i zorganizujmy z naszych wspólnot grupowe przyjazdy do Czernej.
Niech kolejne, już 18, czerneńskie spotkanie z Bożą miłością w znaku Matki Miłosierdzia, stanie się dla wszystkich jego uczestników umocnieniem i drogowskazem na powikłanych drogach doczesności.
Do zobaczenia przed obliczem Tej, „która nikogo nie opuszcza, nikim nie gardzi, nikomu nie odmawia swojej macierzyńskiej opieki”, lecz wszystkich pragnie przyodziać darem swojego szkaplerza.
o. Tadeusz Florek OCD prowincjał

Kraków, Nawiedzenia NMP 31 maja 2016 r.

UROCZYSTOŚCI  ODPUSTOWE
W  SANKTUARIUM  MATKI  BOŻEJ  SZKAPLERZNEJ
W  CZERNEJ  2016

„Szkaplerz Karmelitański znakiem Miłosierdzia”

7 – 15 lipca
Nowenna przed uroczystością Matki Bożej z Góry Karmel – w niedzielę o godz. 11.00 a w dni powszednie o godz. 18.00

13 – 16 lipca
Rekolekcje otwarte dla wszystkich: „Szkaplerz święty znakiem miłosierdzia i zbawienia” w Domu Rekolekcyjnym SS Karmelitanek Dz. Jezus – przewodniczy o. Jacek Pawlikowski OCD

15/16 lipca Noc czuwania modlitewnego
21.00 – Rozpoczęcie, Procesja różańcowa
24.00 – Eucharystia

16 lipca – sobota  Uroczystość Matki Bożej z Góry Karmel, głównej Patronki Zakonu
Msze święte jak w niedzielę 6.00, 7.00, 9.00, 11.00, 13.00 i 17.00
11.00 – Eucharystia odpustowa – przewodniczy o. Piotr Marek Chojnacki OCist, opat mogilski
– Procesja eucharystyczna

23  lipca – sobota  XVIII Ogólnopolskie Spotkanie Rodziny Szkaplerznej
Szkaplerz Karmelitański znakiem Miłosierdzia

9.00 – Powitanie, animacja muzyczna. Konferansjer o. Bartłomiej Kolankiewicz OCD i animatorzy Bractwa Szkaplerznego
10.00 – Konferencja o. Grzegorz Irzyk OCD, kustosz sanktuarium św. Józefa  i przeor w  Wadowicach,
11.00 – Uroczysta Eucharystia – przewodniczy bp Jacek Kiciński, biskup pomocniczy z Wrocławia
13.00 – Czas na posiłek (otwarta jest restauracja), na wzajemne spotkanie i odpoczynek, zwiedzanie  Domu Pielgrzyma, księgarni Karmelitana, multimedialnego Muzeum Karmelitańskiego, kina   kameralnego, sanktuarium, muzeum misyjnego, Drogi Krzyżowej, dróżek  karmelitańskich dawnego eremu, sekretariatu Bractwa Szkaplerznego (Rodziny Szkaplerznej), stoisk wydawnictwa, czy kiermaszu misyjnego
14.00 – Nałożenie Szkaplerza św. dla tych, którzy jeszcze go nie przyjęli
14.30 – Nabożeństwo Eucharystyczne z różańcem, odnowieniem przyrzeczeń szkaplerznych i koronką do Miłosierdzia Bożego
15.15 – Zakończenie spotkania, pożegnanie, rozjazd

24  lipca – niedziela  zewnętrzna Uroczystość św. Eliasza Proroka, Patrona kościoła
11.00 – Eucharystia odpustowa
– Procesja eucharystyczna

Serdecznie zapraszamy

Sekretariat Rodziny Szkaplerznej  tel. 797 002 368 797 002 368, 12 258 30 57 12 258 30 57  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dom Pielgrzyma tel. 505 898 580 505 898 580  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Księgarnia Karmelitana tel. 12 258 30 77 12 258 30 77 karmelitana@interia.pl
Dom Rekolekcyjny tel. 784 975 822 784 975 822, 12 282 12 45 12 282 12 45 rekol@karmel.pl

Klasztor Karmelitów Bosych   Czerna 79, 32-065 Krzeszowice
tel. 12 282 00 65 12 282 00 65
  Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. ?subject=Kontakt”>czerna@karmel.pl    www.karmelczerna.pl