Boże Narodzenie 2001 (13)
Przeżywaliśmy w tym roku 30 lat obecności misyjnej w Burundi i w Ruandzie. Dziękowaliśmy Bogu za wszystkie łaski otrzymane na przestrzeni tych lat. Nie zapominajmy o tych, którzy przyczynili się do rozwoju misji, a którzy już odeszli do Pana: o. Leonard Kowalówka, br. Marceli Szlósarczyk, p. Zofia Proszak, [p. Adam Trybała] oraz wielu innych zmarłych Dobrodziejów Misji!
W numerze: |
- Kochani Dobrodzieje Misji w Burundi i w Ruanda
- Fragment z lizu o. Jana Ewangelisty
- Misyjne nowiny
- Kilka słów o. Bartłomieja
- Papieskie intencje misyjne
- Propozycje na rok 2002
- W ogrodzie Karmelu
Kochani Dobrodzieje Misji w Burundi i w Ruanda
Pragnę podzielić się z Wami kilkoma wiadomościami z naszych misji Burundi i Ruanda. Ten rok 2001 był dla naszej Delegatury rokiem wielu łask Bożych. Przeżywaliśmy wspólnie na afrykańskiej ziemi Jubileusz 750-lecia Szkaplerza św. w naszych parafiach Musongati i Gahunga oraz w domach formacyjnych w Bujumbura i Butare. Cieszyliśmy się również Jubileuszem 5O-lecia życia zakonnego o. Jana Kantego Stasińskiego i Jubileuszem 25-lecia kapłaństwa o. Bartłomieja Kurzyńca. Podczas tych uroczystości byliśmy złączeni z Wami przez modlitwę, mimo dzielącej nas tak wielkiej odległości. Na pewno wymodlonym był przyjazd w tym roku na misje o. Jana Krawczyka. Przebywa on obecnie w Butare, w naszym domu rekolekcyjnym i formacyjnym.
Dziękujemy Wam za Waszą modlitwę i pomoc materialną nadsyłaną do Biura Misyjnego w Krakowie. Dzięki niej możemy służyć i pomagać ubogiej ludności w naszych parafiach misyjnych, a także formować miejscowych karmelitów. Na pierwszym roku filozofii w seminarium w Bujumbura są obecnie dwaj nasi klerycy: br. Jean Bosco Cishahayo i br. Paulin Munyabarenzi, natomiast w Butare – w nowicjacie: br. Diojèn Tumuhayimpundu, br. Noël Mungwarareba, a w postulacie: Gallican i Sylvestre. – Polecamy ich Waszym modlitwom. To dzięki Waszej pomocy modlitewnej i materialnej możemy kontynuować naszą karmelitańską formację. Bez niej nasze misje byłyby niepełne. My po prostu kochamy naszych Braci i staramy się im służyć na tyle, na ile potrafimy.
Przeżywaliśmy w tym roku 30 lat obecności misyjnej w Burundi i w Ruandzie. Dziękowaliśmy Bogu za wszystkie łaski otrzymane na przestrzeni tych lat. Nie zapominajmy o tych, którzy przyczynili się do rozwoju misji, a którzy już odeszli do Pana: o. Leonard Kowalówka, br. Marceli Szlósarczyk, p. Zofia Proszak, [p. Adam Trybała] oraz wielu innych zmarłych Dobrodziejów Misji!
Kochani Dobrodzieje Misji Karmelu Terezjańskiego! Wszystkie nasze radości i cierpienia wypływające z naszej pracy misyjnej na afrykańskiej ziemi, jak również i Waszą radość, złóżmy razem w Dzień Bożego Narodzenia przy żłóbku Dzieciątka Jezus. Niech światło Betlejemskie oświeca każdego z nas w codziennym życiu, abyśmy na nowo umieli odkryć miłość Bożą w każdym z nas. Życzymy Wam Starszym i Młodym dużo radości i błogosławieństwa Bożego na każdy dzień Waszego życia. Polecamy Was w naszych modlitwach, aby przyszły 2002 rok przyniósł wszystkim w Ojczyźnie obfitość Łask Bożych:
Noheli nziza. Umwaka muscha muchire 2002. Wesołych Świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku 2002.
Butare, 5.10.2001
br. Damian Fedor
Delegat Prowincjalny
Burundi Rwanda
Fragment z lizu o. Jana Ewangelisty
Śpieszę donieść, że szczęśliwie dotarłem do Kigali. Razem z o. Marcinem i o. Damianem, o. Andrzejem i s. Mirosławą zawitaliśmy do Sióstr od Aniołów, gdzie szczęśliwie przespałem pierwszą noc na afrykańskiej ziemi. We środę 12.09. przez cały dzień jechaliśmy do Gahungi zwiedzając wszystko co się dało. Wieczorem dotarłem do mojej ziemi obiecanej (…) – „raju na ziemi” wśród lasów bananowych. Rzeczywiście Bóg sam uczynił ten zakątek i pobłogosławił ten kraj. Nie tylko bólu tu wiele, ale i pełno Bożej obecności.
Czuję się świetnie. O. Marcin roztoczył nade mną ojcowską opiekę, duchową, praktyczną i braterską. O. Damian wprowadza w życie Delegatury, a br. Ryszard w tajniki codziennych zwyczajów naszych czarnych braci. Więcej tu ciszy i czasu na modlitwę niż w całej Polsce. Ludzie rzeczywiście biedni ale życzliwi i dobrzy. Dużo śpiewają. Lubią grać i bawić się. Dziś rozegraliśmy pierwszy mecz piłki z chłopcami. Grają zespołowo. Zabawa super. Znalazłem tu wiele wspólnego z Polską: kury, kaczki, koty, muchy, komary, wróble, nie mówiąc o jarzynach. Bóg mi błogosławi i strzeże. Ufam, że i dalej poprowadzi (…). Z Jezusem!
Gahunga 15.09.01 O. Jan Ewangelista
Misyjne nowiny
-
Działania wojenne w Burundi nie ustają praktycznie od 8 lat. Ostatnio, po wprowadzeniu tam 1 listopada rządu składającego się z przedstawicieli obu zantagonizowanych plemion, który stopniowo ma doprowadzić do pokoju w państwie, jeszcze się nasiliły, zwłaszcza w pobliżu stolicy i rejonach przygranicznych, kontrolowanych przez partyzantkę. W Ruandzie natomiast zwycięski rząd i międzynarodowe trybunały starają się osądzać winnych masowych rzezi z wiosny 1994 roku, w których zginęło ok. miliona ludzi. W obu krajach na skutek zniszczeń wojennych warunki życia ludności są niezwykle trudne i ciągle niepewne.
-
Na naszej nowej placówce w Bujumbura podczas wakacji dokonano najpilniejszych prac budowlanych w ramach dostosowania niewielkiego terenu i istniejących zabudowań dla potrzeb klasztoru i studiujących braci. Jednak dla normalnego funkcjonowania wspólnoty pozostała do wykonania gruntowna przebudowa obecnego domu oraz pomieszczeń gospodarczych.
-
W minionym roku na odpoczynek do kraju przyjechali misjonarze: o. Józef Trybała (IV-VII), o. Kamil Ratajczak (V-VIII), o. Jan Kanty Stasiński (VII-IX) o. Zbigniew Nobis, o. Sylwester Potoczny (VIII-X) oraz o. Bartłomiej Kurzyniec (V-I), który z powodów zdrowotnych był zmuszony pozostać dłużej i wraca do Ruandy na początku stycznia 2002 r.
-
11 września po rocznym przygotowaniu we Francji do pracy w Afryce udał się nowy misjonarz: o. Jan Ewangelista Krawczyk. Krzyż misyjny przyjął 19 sierpnia w Przemyślu z rąk bp. Adama Szala. Obecnie o. Jan przebywa na kursie języka kinyarwanda w Kigali.
-
1 października w uroczystości ku czci św. Teresy Patronki Misji, z okazji 30-lecia naszych misji w Afryce, a także misyjnego dnia osób konsekrowanych, w naszym kościele w Krakowie uczestniczył ks. kard. Franciszek Macharski. Mszy Św. przewodniczył zasłużony dla misji ks. infułat Jan Zając.
-
W dniach 5-12 października odwiedził Polskę o. Zachariasz Igirukwayo, pierwszy kapłan karmelita bosy z Burundi, studiujący aktualnie w Rzymie, po raz pierwszy od swoich święceń, które z powodu trwającej w jego ojczyźnie wojny przyjął w Krakowie w 1995 r.
-
W październiku nasze misje w Burundi i Ruandzie odwiedził sekretarz generalny misji w naszym Zakonie, o. Ernest Zielonka. Od roku reprezentuje on również nasz Zakon – jako organizację zaangażowaną w pomoc krajom rozwijającym się – w ONZ.
-
Poświęcone misjom w Afryce i obecności na Wschodzie dwudniowe Forum duszpasterskie naszej Prowincji (23-24.10 w Krakowie) zaowocowało m.in. posłaniem w ramach misyjnego stażu o. Fryderyka Jaworskiego, znającego dobrze język francuski, na okres Adwentu i Bożego Narodzenia do Afryki. O. Fryderyk dotarł do Burundi 3 grudnia – w sam dzień Patrona Misji św. Franciszka Ksawerego.
-
Rozwijają się nasze placówki na Ukrainie. W obrębie murów obronnych sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie powstał nowy klasztor i dom rekolekcyjny. Zakupiono również dom dla karmelitańskiej parafii w Charkowie i rozpoczęto budowę klasztoru formacyjnego w Gwozdawie koło Berdyczowa.
-
Z okazji 10 rocznicy kanonizacji św. Rafała Kalinowskiego kilkunastoosobowa reprezentacja karmelitów bosych z naszej Prowincji wzięła udział w po raz pierwszy zorganizowanym uroczystym triduum ku jego czci w Wilnie, m.in. głosząc kazania o Świętym w głównych kościołach miasta.
Kilka słów o. Bartłomieja
Moi Przyjaciele,
Przyjaciele Misji i Wy z Patronatu Misyjnego,
Widzę Was i pozdrawiam „spod samiuśkich Tater”.
Wygrzane w Afryce kości chcę trochę wymrozić i przewietrzyć w naszych górach. Mówię do nich:
„Witajcie kochane góry
o witaj mi droga rzeko
i jestem znów z wami
choć byłem daleko”.
Dziś z górami i z Wami modlę się za misje za przyczyną św. Franciszka Ksawerego. Jest on patronem misji katolickich. I on i mała św. Teresa jednego tylko chcieli: „By Jezus był znany i kochany”.
Na kartkach świątecznego AMAHORO chcę Wam podziękować. Kończy się pierwszy rok nowego tysiąclecia. Kończy się 750 lat od wizji Szkaplerza św. Kończy się 30 lat obecności polskiego Karmelu w Burundi i Rwanda.
I ja kończę 25 lat życia kapłańskiego i misyjnego. Za wspólne przeżywanie jubileuszu w Krakowie i w mojej rodzinnej parafii Targanice, za modlitwę i za każdy dar niech Bóg Wam stokrotnie wynagrodzi.
Z błogosławieństwem Bożej Dzieciny przesyłam mroźny i gorący zarazem pocałunek.
Wasz br. Bartłomiej – Jaśko
Papieskie intencje misyjne
Styczneń 2002
Aby Kościoły lokalne potrafiły z nowym zapałem podjąć ewangelizację we wszystkich środowiskach pracy i życia.
Propozycje na rok 2002
- Spotkanie rekolekcyjne dla animatorów misyjnych w Czernej, k. Krzeszowic (9-10 marzec)
- Spotkanie Przyjaciół Misji Karmelitańskich na Jasnej Górze (maj)
- Ogólnopolskie Spotkanie Misyjne Dzieci na Jasnej Górze – 1 czerwca
- I Ogólnopolski Kongres Misyjny Zakonów w Gdańsku (9-16 czerwiec)
- „Wakacje z misjami” – dla dzieci i młodzieży z grup misyjnych (lipiec)
- Spotkanie Rodzin Misjonarzy karmelitańskich w Czernej (4-6 październik)
- Rekolekcje dla animatorów misyjnych (listopad)
- „Misyjny adwent Karmelu” – sesja nt. misji karmelitańskich w Krakowie (grudzień)
W ogrodzie Karmelu
Jest to naprawdę czas, kiedy trzeba patrzeć przed siebie, utkwiwszy wzrok w obliczu Jezusa. Duch wzywa nas, abyśmy „skupili uwagę na przyszłości, która nas czeka”, abyśmy dawali świadectwo o Chrystusie i wzywali Go, składając dzięki „za wielkie dzieła”, jakich Bóg w nas dokonał.
Jan Paweł II, Orędzie na Światowy Dzień Misyjny 2001
W ogrodzie domu formacyjnego i rekolekcyjnego „Mater Carmeli” w Butare – od lewej stoją:
o. Jan Malicki, br. Jean Bosco, o. Damian Fedor, o. Józef Trybała, o. Szczepan Praśkiewicz – prowincjał, br. Diojèn, br. Paulin, br. Noël (Rwanda, styczeń 2001).