50 DOMÓW DLA PIGMEJÓW NA 50 LECIE KARMELU W BURUNDI

Oto pierwszy dar jubileuszowy – 50 domów dla Pigmejów na 50 lecie Karmelu w Burundi

Jako Karmelici Bosi prowadzimy misję w Burundi od 1971 roku. Struktura społeczna tego kraju, kształtuje się następująco: 80% Hutu, 18% Tutsi, 1-2% Batwa (Pigmeje), odrzucone plemię. Często mówi się o wojnach między Hutu i Tutsi, a Pigmeje zostają zupełnie zapomniani. Wykluczenie społeczne mniejszości Pigmejów dramatycznie się pogłębia, prowadząc do licznych przypadków niewolnictwa. Dwie wiodące grupy etniczne mimo powszechnej biedy, powoli rozwijają się, Pigmeje zaś pozostają coraz bardziej marginalizowani i wykluczani. Jako Karmelici bosi i ich współpracownicy, pracujemy w terenie od 50 lat, znając kulturę i język, mamy animatorów, którzy znają problematykę i mentalność społeczności Pigmejów.

W ramach stowarzyszenie ABATWA, podejmujemy się zadania stopniowej reintegracji wykluczonych Pigmejów. Stopniowa reintegracja obejmuje wyzwanie alfabetyzacji dzieci, podstawowych zagadnień z rolnictwa, budowy domów dla wielodzietnych rodzin mieszkających w szałasach. Wśród Pigmejów mało kto ukończył szkołę podstawową, większość to analfabeci. Po wyrzuceniu z kraju różnych organizacji pomocowych jako karmelici, objęliśmy opieką 12 takich wiosek, gdzie mieszka 920 rodzin, żyjących w następujących osadach: Nyagatobe (60), Nyenharange (40), Mubuga (120), Gifugwe (60), Musenyi (120), Kukabami (45), Kabezi (35), Kiyenzi (130), Giko (50), Busekera (70) Cani (150), Gahwazi (40).

Stałym animatorem posługi w terenie jest Hermes Nijimbere, doświadczony od wielu lat promotor Pigmejów w Burundi, członek Bractwa Szkaplerznego Karmelitów Bosych w Bujumbura.

 

Program Dom dla rodziny Pigmejów, to nie tylko dach nad głową dla często wielodzietnej rodziny, ale podstawowe przywrócenie godności ludzkiej, godności rodzin, które porównują się do ludzi mieszkających normalnie w domach z drzwiami i oknami. Dom dla Pigmeja to także – DRZEWO AWOKADO DLA RODZINY, jak również KOZA DLA RODZINY i UBEZPIECZENIE RODZINNE.

Program wymaga zarówno nakładów finansowych jak i wysiłku w realizacji z naszej strony, animatorów projektu. Plan prostego domku to 7 metrów na 5 metrów, gdzie są cztery pomieszczenia. Izba dla rodziców, pokój dla chłopców, pokój dla dziewcząt i wspólna pokój do bycia razem. Nie ma łazienek, bo te rodziny nie mają dostępu do wody ani kuchni rozumianej po europejsku. Zasadniczo, skromne posiłki przygotowywane są na ognisku na zewnątrz. Wkład własny rodziny to własny teren; przygotowanie pod budowę terenu, z racji na górzysty charakter kraju, wymaga to wielkiego wysiłku przerzucenia ton ziemi. Rodzina zasadniczo wyrabia sama gliniane pustaki pod budowę. Dostarcza też wodę do budowy.

Koszt budowy jednego domu wynosi 550 euro.

Przy czym 50 euro, przeznaczone jest na prowadzenie budowy przez naszych animatorów i prace organizacyjne. Pilnowanie całości w terenie, koordynacja pracy zatrudnionych murarzy, dostarczenie materiałów. Monitorowanie zaangażowania samej pigmejskiej rodziny i rytm wykonywanej pracy by zmieścić się w okresach pory suchej. Nie zatrudniamy żadnej profesjonalnej firmy z miasta, ale angażujemy ludzi z terenu, by przy okazji biedni, którzy mają już fach w ręku mogli znaleźć jakąkolwiek pracę.

Ponieważ znalazło się wielu ludzi dobrej woli i hojnego serca, projekt ruszył pełną parą i przystąpiliśmy do budowy 50 domów dla całej wioski Pigmejów. Przy pojedynczych domach, koszty transportu i koordynacji niewspółmiernie wzrastają. W ubiegłym roku wybudowaliśmy wioskę 68 domów. Jeśli pragniecie, aby Wasze imiona i nazwiska były wypisane nie tylko w Niebie, w Sercu Bożym, lecz także były znane rodzinie Pigmejów i widniejące nad drzwiami ich domów, zechciejcie to zaznaczyć przy okazji darowizny. Po wykonaniu domu prześlemy Wam zdjęcie z Waszym imieniem i nazwiskiem na tabliczce umieszczonej nad drzwiami domu. Wdzięczna rodzina będzie mogła przy okazji wieczornej modlitwy zanieść i za Was dziękczynienie Bogu. Najlepszy czas budowy – między kwietniem a wrześniem.

Dzięki hojnej ofierze wielu dobrodziejów z Polski i Niemiec (Abana Baseka) możemy rozpocząć budowę ponad 50-ciu domów. W sumie jest 150 domów w tej wiosce, rozłożone na dwa lub trzy lata. Prosimy Was spójrzcie na Boga i na tych ubogich, zajrzyjcie w głąb Waszych serc i uczyńcie tak jak Wam nakazuje własne sumienie, nie żałując ani nie czując się przymuszonym. Jeśli Bóg da Wam takie natchnienie, to zapraszamy Was serdecznie do współbudowania domów dla Pigmejów.

o. Maciej Jaworski – odpowiedzialny za realizację projektu DOM DLA PIGMEJA

Drzewo Awokado dla rodziny Pigmejów

Pigmeje pozbawieni dostępu do lasu, borykają się z podstawowym problemem jakim jest produkcja żywności. Łowiectwo zostało ograniczone do minimum. Pierwszym etapem i najprostszym w realizacji jest sadzenie drzew owocowych. Nie wymaga to wyższych umiejętności. Drzewa owocowe można sadzić prawie wszędzie, przy szałasach i chatach. Projekt wystartuje w momencie pory deszczowej każdego roku.

Jakość ziemi i specyfika klimatu w większości osad pozwala na sadzenie drzew avocado i bananowców. W niektórych tylko, drzew mango, palm i papajów. Sadzonka jednego drzewka to koszt zaledwie 1 euro (ok. 5 zł). Projekt realizowany jest od 2019 r. i przeprowadzony był już częściowo w pigmejskich wioskach

Całość projektu to 4 360 sadzonek + 500 rezerwowych = 4 860 sadzonek

4 860/ 1 euro = 4 860 euro.

 W 2019-2020 r otrzymaliśmy kwotę 1 050 euro z Biura misyjnego na realizację i wyhodowaliśmy 1 100 sadzonek.

W Programie – DRZEWO OWOCOWE DLA PIGMEJA – w pierwszych sześciu wioskach posadziliśmy w roku 2019-2020 pierwsze avocado, mango i bananowce. W ziemi jest około 700 nowych drzewek, które się przyjęły i 300 nowo dosadzonych ufając, że niedługo zaczną owocować. Jeden dorodny owoc avocado dziennie dla dziecka pozwoli mu funkcjonować, nie zapaść na chorobę głodową. To nie ozdobne drzewko w ogródku, ale mały krok w zabezpieczeniu rodziny przed realnym głodem dzieci. W całość wkalkulowany jest transport sadzonek do oddalonych wiosek i pilotowanie projektu z dojazdami na miejsce animatora.

Dziękujemy za każdą sadzonkę dla dobra naszych Pigmejów.

o. Maciej Jaworski, ocd, odpowiedzialny za projekt DRZEWO OWOCOWE DLA PIGMEJA

 

Koza dla rodziny Pigmejów

W roku 2020 rozpoczęliśmy realizację programu KOZA DLA PIGMEJA. Plan zakłada tzw. łańcuch solidarnościowy. Czyli jedna koza zostanie przekazana dla trzech rodzin na spółkę. Po pierwszym okoceniu, koza przechodzi do kolejnej rodziny, a małe zostaje w poprzedniej i tak po dwóch latach, trzy rodziny będą miały po jednej kozie, by rozpocząć każdy na własną rękę mini hodowlę. Każda wioska dostanie też kozła do zapładniania. Dzięki temu programowi, Pigmeje będą mieli szansę uczyć się podstaw hodowli. Dla nich to przeskok kopernikański, z łowiectwa do hodowli. Na rok 2019-2021 wyznaczyliśmy 14 wspólnot gospodarczych (SILC) w 10 wioskach. W sumie 300 kóz wchodzi do programu KOZA DLA PIGMEJA.

Aby łatwiej było dopilnować nam i animatorom wykonania tego projektu kupujemy kozy już odchowane gotowe do rozmnażania w obecności sołtysów wiosek. Baliśmy się bowiem, że Pigmeje po prostu zjedzą je z głodu, albo stracą cierpliwość, i nie rozumiejąc wartości własnej hodowli, sprzedadzą za bezcen, by uzyskać jakąkolwiek gotówkę. Przez 3 miesiące dojeżdżamy do tych wiosek, by pilotować program, aby kozy mogły dać młode i tak powoli przełamujemy mentalność. Pigmeje zaczęli myśleć o własnej przyszłości. A to jest cel tego programu.

Jedna koza z dostarczeniem i 3 miesięcznym pilotowaniem we wiosce kosztuje 25 euro.

Całość projektu wynosi 7 500 euro.

Pierwsze sumy otrzymaliśmy na ten cel już w 2019 r i z realizacją wystartowaliśmy jesienią 2019 r. Program trwa.

Dziękujemy każdemu kto przejął się i wspomógł tę inicjatywę! Dziękujemy Siostrom Karmelitankom Bosym z Katowic za dar zza klauzury na kozę i awokado! Dziękujemy Rycerzom Kolumba z Polski, że zainteresowali się projektem i pracują nad zbiórką pomocy. Będziemy wdzięczni, za każdą kózkę dla rodziny Pigmejów. Ufamy, że to pomoże w przełamaniu mentalnej barier u Pigmejów, którzy nie żyją jeszcze na etapie rolnictwa.

Niech Bóg błogosławi każdego z Was.

o. Maciej Jaworski, ocd – odpowiedzialny za realizację projektu KOZA DLA PIGMEJA

 

Program – Roczne ubezpieczenie Zdrowotne.

Na ten rok zostało nam do ubezpieczenia 920 rodzin. Proszę sobie wyobrazić, że 2 euro wystarczy, by zorganizować dla nich tę kartę, a dzięki temu, dzieci i rodzice będą miały dostęp do Ośrodka Zdrowia i zniżkę na paracetamol i inne podstawowe lekarstwa na malarię.

Program edukacyjny zakupu przyborów szkolnych dla pigmejskich dzieci wystartował spontanicznie dzięki nieoczekiwanej pomocy polskiej młodzieży z Niemiec i Karmelitanek Bosych z Wesołej.

Dzieci otrzymały zeszyty i długopisy. Rozdane w szkole w obecności dyrektorów szkół, były jednoznacznym sygnałem, że nie mają już pretekstu by zaprzestać edukacji. W 2019 roku wysłaliśmy do szkoły 423 uczniów, a w 2021 dzięki rozwijającemu się projektowi, już 729 uczniów. Mamy uczniów rozrzuconych w 37 szkołach.

W ramach tego programu przymierzamy się do projektu – Ubierz pigmejskiego ucznia. 10 euro na mundurek. Mamy na dzień dzisiejszy pod opieką około 700 uczniów, z czego 90% nie ma mundurków. Od nowego roku, pigmejskie dzieci nie będą już wytykane palcami, że są inne czy gorsze. Często mundurek dla ucznia będzie jedynym porządnym ubraniem dziecka, tak do szkoły, jak i do kościoła. To nasze zamierzenie, ale bez Was tego nie zorganizujemy.

o. Maciej Jaworski OCD – odpowiedzialny za realizację projektu Ubezpieczenie-Przybory-Mundurki dla Pigmejów

 

Wszystkich którzy pragną pomóc nam w realizacji tego projektu, prosimy aby ze względów praktycznych i oszczędnościowych, przesyłać ofiary na

konto Biura Misyjnego Karmelitów Bosych w Krakowie, w banku PEKAO S.A. z dopiskiem DOM DLA PIGMEJA.

Pieniądze te przekazywane są w najbardziej optymalnej formie i docierają na miejsce realizacji projektu w Burundi.

Bóg zapłać za wrażliwość i hojność dla tej inicjatywy.

o. Maciej Jaworski, karmelita bosy, Bużumbura, Burundi odpowiedzialny za realizację projektu

Biuro Misyjne Karmelitów Bosych

31-510 Kraków Rakowicka 18

Bank PEKAO S.A.:

Konto PLN: 71 1240 3002 1111 0000 2885 8847

Konto EURO: 55 1240 3002 1978 0010 0900 8545

Konto USD: 63 1240 3002 1787 0000 2885 8850

Swift do kont walutowych PKO PPL PW

więcej informacji na stronie: http://www.amahoro.pl/pygmies–projects.html

PHOTO LINK: https://photos.app.goo.gl/2Jk6JZrKtAhCMEze9