1971.04.14 Poznań – List O. Leonarda do Pana Prezydenta Stowarzyszenia Przyjaciół Polski w Paryżu.

JM + JT

Pax Christi!

Poznań, 14.04.1971

Panie Prezydencie!

Dnia 5 marca 1971 roku napisałem do Pana list z pokorną prośbą, by uzyskać dziewięć stypendiów na naukę języka francuskiego na Instytucie Katolickim i na Alliance Francaise, dla polskich misjonarzy Karmelitów Bosych.

Aż do tej chwili nie otrzymałem żadnej odpowiedzi, więc pozwalam sobie zwrócić się ponownie z tą samą prośbą, przypuszczając, że mój pierwszy list zaginął.

Nasza polska Prowincja Karmelitów Bosych przyjęła misję w Afryce, w Burundi. Pod koniec czerwca udajemy się do Francji, a 30 sierpnia, samolotem z Rzymu do Burundi.

Obawiam się, że bez Pańskiej pomocy nie będziemy mogli wziąć udziału w kursie języka francuskiego. Znajomość tego języka jest nam niezbędna, gdyż duża część naszego apostolatu odbywać się będzie w języku francuskim.

Ja sam korzystałem już z pomocy Waszego Stowarzyszenia w 1969 roku, gdy uczęszczałem na Letnie Kursy Uniwersyteckie języka francuskiego na Instytucie Katolickim i na Alliance Francaise.

Zabiegam więc usilnie o tę samą łaskę dla moich braci misjonarzy. Ufam, że będziecie mogli rozciągnąć stypendia zarezerwowane dla polskich księży z Rzymu na nas, którzy pochodzimy bezpośrednio z Polski. Nasza sytuacja materialna we Francji będzie bardzo trudna, gdyż będziemy bez pieniędzy.

Oczekując na przychylną odpowiedź, pozostaję z szacunkiem i wdzięcznością

O. Leonard Kowalówka, OCD

Pobierz pdf: 1971 04 14 Poznań – List O. Leonarda do Pana Prezydenta Stowarzyszenia Przyjaciół Polski w Paryżu.