Aktualności misyjne…

Aktualności misyjne

Rada Wikariatu Regionalnego miała miejsce w Butare w dniach 6-9 stycznia 2020r. Celem spotkania było przeanalizowanie aktualnej sytuacji naszych misji, spojrzenie na przyszłość i wybór Delegata na Kapitułę Prowincjalną w Wadowicach (19 kwietnia 2020r.). Został nim o. Dieudonne Ruhanyura, który wraz z O. Zachariaszem Igirukwayo weźmie udział w Kapitule Prowincjalnej.

O. Zachariasz – Wikariusz Regionalny Burundi i Rwandy, będzie obchodził swój jubileusz 25 lecia kapłaństwa podczas trwającej Kapituły Prowincjalnej w Wadowicach. Mszę św. jubileuszową celebrować będzie w kościele Ojców Karmelitów bosych 23 kwietnia o godz. 18.00. Zapraszamy wszystkich Przyjaciół misji do wspólnej modlitwy i dziękczynienia.

O. Kamil Ratajczak przybywa w lipcu br. do Polski. Mszę św. jubileuszową z okazji 50 lecia kapłaństwa odprawi w niedzielę 19 lipca o godz. 11.00 w Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Czernej. Zapraszamy wszystkich Przyjaciół misji do wspólnej modlitwy i dziękczynienia.

Gahunga – 27 stycznia ks. biskup diecezji Ruhengeri, w obecności sponsorów z Niemiec z fundacji Abana Baseka, poświęcił nową część parafialnej szkoły pod wezwaniem Matki Bożej Szkaplerznej w Gahunga. Osiem nowych klas pozwoli dzieciom uczyć się w liczbie mniejszej niż 70 dzieci w klasie.

Bujumbura – Przy okazji ostatniej wizyty gości z fundacji Abana Baseka, w jednej z pigmejskich wiosek wszystkie 68 rodzin otrzymały ubezpieczenia zdrowotne, by chorujący mogli mieć dostęp do podstawowej służby zdrowia, by zmniejszyć umieralność dzieci na malarię. We współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP przygotowuje się cykl szkoleń dla 150 pigmejskich kobiet z zakresu higieny, edukacji dzieci, zdrowia prenatalnego poczętych dzieci i systemu mikro pożyczek w ramach społeczności pigmejskiej. Od maja rozpocznie się drugi cykl budowy domów dla pigmejskich rodzin.

O. Eliasz Trybała przybył do Polski w stanie ciężkim lecz stabilnym dnia 4 listopada 2019 r.. Po gruntownym badaniu w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Gabriela Narutowicza w Krakowie oraz klinice Onkologii w Gliwicach, jest już po resekcji żołądka z powodu nowotworu, dokonanej w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu. Od 5 marca rozpoczął kilkumiesięczne leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C. Do czasu jego zakończenia nie powróci do Afryki. Przebywa na rehabilitacji i leczeniu w klasztorze karmelitów bosych w Krakowie (ul. Glogera 5). Wszyscy którzy pragną się z nim skontaktować (do 1 czerwca 2020 r. wizyty są niewskazane) mogą dzwonić na jego numer osobisty, tel. 513 197 120.

O. Józef Trybała przybył do Polski pod koniec stycznia 2020r.. Był diagnozowany w Klinice Medycyny Tropikalnej i Morskiej w Gdyni oraz w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Gabriela Narutowicza w Krakowie. Do czasu zakończenia pełnej diagnostyki i koniecznego leczenia po pobycie w tropiku, pozostanie w Polsce. Przebywa na rehabilitacji i leczeniu w klasztorze karmelitów bosych w Krakowie (ul. Glogera 5). Wszyscy którzy pragną się z nim skontaktować lub go odwiedzić mogą dzwonić na jego numer osobisty, tel. 690 135 012.

O. Sylwester Potoczny przybył do Polski w 2017 r. ze względu na poważne problemy zdrowotne. Podczas rekonwalescencji w kraju, przebył pięć razy malarię. Po gruntownej diagnostyce w Klinice Medycyny Tropikalnej i Morskiej w Gdyni oraz w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. św. Barbary w Sosnowcu, podjął leczenie specjalistyczne. Dnia 1 września 2018 r. został skierowany przez Przełożonych do naszego klasztoru w Przemyślu, gdzie kontynuował leczenie i angażował się w prace duszpasterskie. Dnia 28 września 2019 r. zdecydował się na operację w Szpitalu Powiatowym im. św. Jana Pawła II w Kolbuszowej na oddziale urologii. Obecnie powoli dochodzi do zdrowia w naszym klasztorze w Przemyślu. Wszyscy którzy pragną się z nim skontaktować lub go odwiedzić mogą dzwonić na jego numer osobisty, tel. 515 827 473.

Br. Ryszard Żak – przybył do Polski 7 czerwca 2015 r. w stanie ciężkim lecz stabilnym. Po gruntownej diagnostyce w Uniwersyteckim Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej, leczeniu na oddziale intensywnego nadzoru kardiologicznego Wojewódzkiego Szpitala im. Św. Ojca Pio w Przemyślu oraz rehabilitacji w Podkarpackim Centrum Rehabilitacji Kardiologicznej w Rymanowie Zdroju, żyje i pracuje w klasztorze karmelitów bosych w Kluszkowcach. Jest nadal pod stałą opieką lekarską i przeorską uczestnicząc na miarę swoich sił w życiu i działaniu wspólnoty zakonnej oraz prowadząc katechezy misyjnie w parafiach i szkołach. Wszyscy którzy pragną się z nim skontaktować lub go odwiedzić mogą dzwonić na jego numer osobisty: tel. 661 891 258.

Obecnie w Wikariacie Burundi i Rwanda pracuje już 17 kapłanów karmelitów bosych Burundczyków i Rwandyjczyków oraz 7 misjonarzy z Polski i jeden z USA: o. Maciej Jaworski w Bujumbura, o. Paweł Porwit – w Gitega, o. Józef Trybała – w Butare, o. Kamil Ratajczak – w Butare, o. Bartłomiej Kurzyniec – w Gahunga, o. Zbigniew Nobis – w Musongati, o. Fryderyk Jaworski w Munster USA i o. John Gibson – Morogoro Tanzania.
• O. Jean Claude Ndabaniwe przebywający aktualnie na kursie biblijnym w Jerozolimie, kontynuuje studia specjalistyczne z egzegezy biblijnej na Biblicum w Rzymie a jednocześnie rozpoczyna cykliczne wykłady lectio divina w Wikariacie Regionalnym.
• O. Jan Bosco przebywa w klasztorze Karmelitów bosych w Wiedniu kontynuując studia specjalistyczne z teologii fundamentalnej.